◊ WYDARZENIA rok szkolny 2015/2016  

 
01.06.2016
DZIEŃ DZIECKA – NA SPORTOWO I NAUKOWO
 
Zabawy na świeżym powietrzu, zawody sportowe, wyjścia na wystawy oraz udział
w pikniku naukowym złożyły się na obchody Dnia Dziecka w naszej szkole.

Każdy uczeń znalazł coś dla siebie. Atrakcji tego dnia nie brakowało. Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali różnego rodzaju rywalizacje sportowe. Ich uczestnicy byli mocno dopingowani przez koleżanki i kolegów. Oprócz sportowych emocji, był czas na zwiedzanie wystaw, wspólne lody
i spacer. Najstarsi uczniowie wzięli udział w pikniku „Naukowy zawrót głowy” w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, który z okazji 1 czerwca przygotował mnóstwo atrakcji. Szóstoklasiści obejrzeli m.in. pokaz laserów oraz różnego rodzaju nowoczesne maszyny. Mogli spojrzeć w niebo przez lunetę, postrzelać z łuku, założyć maskę gazową czy usiąść w samochodzie strażackim. Ogromnym powodzeniem cieszyła się wspinaczka po ściance i nadmuchiwana zjeżdżalnia.
 
 
Galeria zdjęć ... kliknij
 

 
24.05.2016
DNI EUROPEJSKIE PO POLSKU
 
Od 14 lat w naszej szkole odbywają się Dni Europejskie. Za każdym razem mamy okazję bliższego poznania poszczególnych państw Unii Europejskiej. Tym razem święto odbyło się 23 i 24 maja
i poświęcone zostało w całości Polsce.

W poprzednich latach każdy z zespołów klasowych prezentował inny kraj UE. W ten sposób w ciągu kilku lat można było poznać wszystkie państwa członkowskie – ich geografię, kulturę, sztukę, kuchnię, edukację i zwyczaje. Tym razem całe przedsięwzięcie poświęcone było wyłącznie naszej Ojczyźnie – m.in. z racji 1050. rocznicy chrztu. Uczniowie klas piątych i szóstych zaprezentowali inscenizacje legend polskich oraz wzięli udział w konkursach wiedzy związanych z geografią i historią kraju nad Wisłą. Jak co roku, Dniom Europejskim towarzyszył też konkurs piosenki obcojęzycznej. Pierwsze miejsce zdobyły uczennice klasy VI d, Roksana Szkoła i Martyna Nycz.
 
   
 
 więcej zdjęć - kliknij  
 

18.05.2016
MODLILIŚMY SIĘ PRZED KRÓLOWĄ RODZIN
 
 
 
Jak co roku, społeczność naszej szkoły uczestniczyła w Kolegiacie Jarosławskiej w nowennie do Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin oraz Mszy św. w intencji nauczycieli, pracowników, uczniów i rodziców. Nabożeństwo odbyło się 18 maja.

Modlitwie przewodniczył nasz katecheta ks. Daniel Kin. Nie zabrakło pocztu sztandarowego i uczniów zaangażowanych w oprawę Liturgii. Udział jednej ze szkół położonych na terenie parafii w nabożeństwie maryjnym i Mszy św. w trzecią środę miesiąca to już tradycja. „Czwórka” spotyka się na tego typu nabożeństwie w maju.
 
 
 

10.05.2016
FINALIŚCI KONKURSU BIBLIJNEGO
 
Natalia Kołcz z klasy VI c i Łukasz Sęk z VI a uzyskali tytuł finalisty Archidiecezjalnego Konkursu Biblijnego „Chrystus daje mi nowe życie”. Do ścisłego finału, który odbył się 10 maja w Przemyślu, zakwalifikowało się 122 uczniów, wyłonionych spośród ponad 5 tysięcy uczestników olimpiady.

Konkurs przebiegał trzyetapowo. 24 listopada minionego roku ponad 5 tys. uczniów z prawie wszystkich szkół archidiecezji przemyskiej próbowało swoich sił w pierwszej, szkolnej części olimpiady. Wtedy to wyłoniono 832 uczestników z 287 szkół, którzy 2 marca br. spotkali się w etapie dekanalnym. Do finału dostały się 122 osoby z 92 placówek oświatowych – w tym dwie z naszej szkoły.
Przedmiotem tegorocznej edycji konkursu były Ewangelie wg św. Łukasza i św. Jana. Wszyscy uczestnicy zgromadzili się 10 maja w auli Wyższego Seminarium Duchownego. Po napisaniu testu uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem ks. abp. Adama Szala oraz zwiedzali Katedrę wraz
z podziemiami oraz Muzeum Diecezjalne. Przy ogłoszeniu wyników finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.
 
   
 
 

10.05.2016
Ogólnopolski Turniej BRD
 
10 maja w Gimnazjum nr 2 w Jarosławiu odbył się miejski etap Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Patrycja Mrozowicz - kl.VIa, Kinga Krok - kl.Vd, Dawid Dziak - kl.VIa i Tomasz Furgała - kl.VIa.
W wyniku zaciętej rywalizacji 7 szkół podstawowych drużyna naszej szkoły zajęła II miejsce.

 Gratulujemy sukcesu!!!
 
   
 
więcej zdjęć ... kliknij
 

5.05.2016
SZLIŚMY W MARSZU GODNOŚCI
 

Uczniowie klasy VI d wzięli udział 5 maja w jarosławskich obchodach Dnia Godności Osoby
z Niepełnosprawnością Intelektualną. Rozpoczął je specjalny marsz, w którym uczestniczył ok. 700 zarejestrowanych mieszkańców naszego miasta. Był to wyraz solidarności z ludźmi borykającymi się ze wspomnianym problemem.

Organizatorami Marszu Godności było jarosławskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Wspólne przejście podopiecznych Koła wraz z innymi mieszkańcami miasta miało podkreślić, że każdy człowiek ma taką samą godność, potrzeby, marzenia. Niepełnosprawni zaakcentowali w ten sposób swoją obecność w lokalnej społeczności, zaś pozostali uczestnicy marszu – solidarność z bohaterami dnia i ich równość wobec każdego z nas. Znakiem szczególnym każdego uczestnika tego przedsięwzięcia był pomarańczowy akcent w stroju – mogła to być apaszka, bluzka, spodnie, nakrycie głowy czy chociażby wstążeczka na ręce lub we włosach. Imprezie towarzyszył szereg atrakcji przed ratuszem. Na zakończenie organizatorzy wypuścili w niebo mnóstwo pomarańczowych baloników.
 
 
 

15.04.2016
DZIEŃ ZIEMI U NAJMŁODSZYCH
 
Przyzna każdy, komu nie brak wyobraźni –
czas najwyższy się z Ziemią zaprzyjaźnić,
by otoczyć wreszcie starą, dobrą Ziemię
naszą troską i miłością, jak ramieniem.


Międzynarodowy Dzień Ziemi to kwietniowa inicjatywa prowadzona corocznie na całym świecie. W tym dniu jednoczymy się wokół największego dobra, wspólnego domu całej ludzkości – planety Ziemi. Z tej okazji najmłodsi uczniowie naszej szkoły przygotowali program artystyczny pt. „Ulica Kolorowa”.
Dzieci, wcielając się w postacie Ziemi, Ekoludka oraz leśnych drzew, ukazały odbiorcom, jak kruchy jest ekosystem Ziemi oraz jak duży wpływ na jego stan mają działania człowieka. Pozostali młodzi aktorzy - jako mieszkańcy tytułowej „Ulicy Kolorowej” - odegrali idealny obraz świata, w którym „nikt się nie kłóci! Nikt się nie smuci! Nikt się nie nudzi! Każdy po sobie sprząta, nie rzuca się śmieci do kąta... Wniosek jeden więc wynika i ważne to słowa: aby każda z naszych ulic była taka Kolorowa!”
Po uroczystości miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Ziemia – moja planeta”. Obchody Dnia Ziemi pomogły dostrzec piękno naszej planety oraz były okazją do przypomnienia, że jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska, w którym żyjemy. To, jak wygląda Ziemia, zależy ode mnie i od Ciebie. Jeśli to nie my zaczniemy ją zmieniać, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy?
 
Laureaci konkursu „Ziemia - moja planeta”

I miejsce:
Mikołaj Blok I e

II miejsce:
Kacper Hołub I g

III miejsce:
Oliwia Sadowska I g

wyróżnienia:
Kornel Konopka I e
Julia Noga I e
Karolina Boratyn I e
Jakub Rzetelski I g
 
 
 
 

14.04.2016
FINAŁ KONKURSU O ŚWIĘTEJ FAUSTYNIE
 
„Śladami polskich świętych i błogosławionych – Święta Siostra Faustyna Kowalska – pod takim hasłem 14 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 4 odbył się finał I Powiatowego Konkursu Wiedzy Religijnej.
 
Celem konkursu zorganizowanego przez naszą szkołę było zapoznanie uczniów z postacią św. Faustyny oraz orędziem Bożego Miłosierdzia. Etap pierwszy odbył się 1 lutego w szkołach z terenu powiatu jarosławskiego. Każda placówka wyłoniła wówczas 3 najlepszych uczniów. Ci właśnie spotkali się 14 kwietnia w finale konkursu. Zmierzyli się z testem poświęconym życiu skromnej zakonnicy, a także kultowi Bożego Miłosierdzia i jego przesłaniu. Organizatorami przedsięwzięcia i członkami jury byli katecheci SP nr 4. Do komisji konkursowej został zaproszony również ks. Artur Drozd – jako osoba niezwiązana z żadną ze szkół uczestniczących w turnieju.
Pierwsze miejsce zajęła Roksana Szkoła (SP 4), drugie – Wiktoria Stęchły (również SP 4), trzecie – Kinga Jakubas ze Szkoły Sióstr Niepokalanek. Tytuł laureata otrzymały również uczennice, które uplasowały się na pozycji czwartej i piątej – Gabriela Rokosz z Manasterza i Dominika Socha z Piwody. Nagrody rzeczowe dla laureatów oraz dyplomy dla finalistów wręczyła dyrektor szkoły Filomena Górecka – Bedla, podkreślając wysoki poziom konkursu i składając gratulacje wszystkim uczestnikom. Sam bowiem fakt uczestnictwa w finale był sporym osiągnięciem.
Konkursowi wiedzy o św. Faustynie towarzyszył turniej plastyczny dla uczniów pierwszego etapu nauczania. Każdy z chętnych mógł wykonać pracę, która przedstawiała scenę z życia Sekretarki Miłosierdzia. Technika była dowolna. Miejsce pierwsze zajęła Kinga Prymon z Cetuli. Druga nagroda trafiła do Anny Pelc ze Świętoniowej i Natalii Kunior z SP 4 w Jarosławiu. Milena Zając ze Szkoły Sióstr Niepokalanek oraz Weronika Balicka z Cetuli to laureatki trzeciego miejsca. Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Buczek (SP 7 w Jarosławiu), Oliwia Szostak (SP 11), Wiktoria Socha (SP w Piwodzie), Kornelia Macina (SP w Manasterzu) oraz Szymon Argasiński, Wiktoria Brodowicz, Oliwier Mazur
i Natalia Tarkowska z SP 4 w Jarosławiu. Laureaci konkursu plastycznego również otrzymali nagrody rzeczowe. Konkurs „Śladami polskich świętych i błogosławionych” ma stać się przedsięwzięciem cyklicznym i co roku być poświęcony innemu rodakowi wyniesionemu na ołtarze.
 
   
 

11.04.2016
KSENIA TRZECIA W WOJEWÓDZTWIE

Ksenia Matwijczuk z klasy VI b została laureatką wojewódzkiego konkursu z języka angielskiego. Zajęła trzecie miejsce na Podkarpaciu.

Szóstoklasistka brała udział w konkursie z j. angielskiego już po raz drugi. Jak sama mówi, przed rokiem miała okazję poznać stawiane wymagania i teraz było jej nieco łatwiej. Sukces Kseni jest efektem systematycznej pracy oraz talentu językowego. Poza angielskim, sprawnie posługuje się językiem ukraińskim oraz rosyjskim. Jako że pochodzi z ukraińskiego miasta Kercz, po przyjeździe do Polski musiała też przyswoić sobie tutejszy język. Dziś posługuje się polszczyzną perfekcyjnie.

Finalistkami konkursu z języka angielskiego zostały: Justyna Adamczyk (również z VI b)
i Aleksandra Mossoczy (V b).

11.04.2016
 
PATRYK LAUREATEM KONKURSU MATEMATYCZNEGO

Patryk Jarosiński z klasy VI c zyskał tytuł laureata szczebla wojewódzkiego konkursu z matematyki. Nasza szkoła ma także trzech finalistów z tego przedmiotu.

W trzecim etapie konkursu Patryk zdobył 48 na 50 możliwych punktów. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 100 uczniów z całego Podkarpacia. W gronie finalistów znaleźli się : Dawid Jarosiński (VI c), Damian Kuźniar (VI b) oraz Patryk Krzanowski (VI c). Gratulujemy !
 

11.03.2016
„Mali Giganci Matematyki”
 

11 marca 2016r. w naszej szkole odbył się Miejski Konkurs Matematyczny dla uczniów klas trzecich „Mali Giganci Matematyki”.

W konkursie wzięło udział 14 uczniów z jarosławskich szkół podstawowych. Każdą szkołę reprezentowało 3 uczniów wyłonionych w szkolnych eliminacjach.

Uczniowie zmagali się z testem składającym się z 12 zadań zamkniętych, za które można było uzyskać maksymalnie 36 punktów. Zwycięzcami okazały się nasze dwie uczennice, które zdobyły maksymalną liczbę punktów. Były to: Jagoda Drozdowicz z klasy IIIa i Katarzyna Janusz z klasy IIIc.  Drugie miejsce przypadło Szymonowi Kędziorowi ze Szkoły Podstawowej nr 10, a trzecia na matematycznym podium stanęła uczennica z SP 11 – Aleksandra Lizoń.

Podczas ogłoszenia wyników miejskiego etapu konkursu Pani Dyrektor Filomena Górecka – Bedla pogratulowała zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu, wręczając nagrody rzeczowe, pamiątkowe gadżety i dyplomy. Podziękowała także nauczycielom za trud włożony w przygotowanie uczniów do konkursu. Mamy nadzieję, że udział w konkursie dał wiele zadowolenia i satysfakcji wszystkim jego  uczestnikom.

   
 
więcej zdjęć ... kliknij

02.03.2016
SUKCES NASZYCH BIBLISTÓW
 
Natalia Kołcz z klasy VI c i Łukasz Sęk z VI a to zwycięzcy dekanalnego etapu konkursu biblijnego „Chrystus daje nam nowe życie”, który odbył się 2 marca w Kolegiacie. Spośród trzech miejsc finałowych, nasi uczniowie zajęli dwa, kwalifikując się tym samym do etapu diecezjalnego.
Trzecim laureatem dekanatu Jarosław I był szóstoklasista z Pawłosiowa.

Tegoroczny konkurs biblijny opiera się na znajomości Ewangelii wg św. Łukasza i św. Jana. Pierwszy etap odbył się w listopadzie. Zgodnie z regulaminem, do dalszych zmagań z każdej szkoły zakwalifikowały się wówczas trzy osoby z najwyższą punktacją. 2 marca w Kolegiacie najlepsi uczniowie z dekanatu Jarosław I zmierzyli się z kolejnym testem. Dla trojga z najwyższą punktacją stał się on przepustką do finału na szczeblu diecezjalnym, który odbędzie się 10 maja w Przemyślu. Po sprawdzeniu pisemnych prac, komisja konkursowa wyłoniła troje zwycięzców. I miejsce zajęła Natalia Kołcz, drugie uczeń ze szkoły w Pawłosiowie, trzecie – Łukasz Sęk. Warto dodać, iż nasz trzeci reprezentant, Patryk Krzanowski, znalazł się zaraz za podium, uzyskując czwarty wynik. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy. Przewodniczący komisji, ks. dziekan Jan Jagustyn, pogratulował zwycięzcom sukcesu, a każdemu uczestnikowi zaszczytu reprezentowania swojej szkoły w drugim etapie i trudu poznawania Ewangelii. – Św. Hieronim powiedział, że nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa. Wy ostatnio bardzo często pochylaliście się nad Słowem Bożym, poznając coraz lepiej Jezusa – podkreślił ks. Jan Jagustyn.
Nasza szkoła systematycznie bierze udział w corocznych konkursach biblijnych, organizowanych przez Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, a uczniowie zajmują czołowe lokaty.
   
 
 

 
29.02.2016
MAMY DRUGI BUDYNEK
 
Nasza szkoła przejęła część budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Książąt Czartoryskich. Od 29 lutego uczą się tam drugo – i trzecioklasiści.

W wyremontowanym budynku znajduje się 9 sal lekcyjnych. Dzieciom podobają się przestronne
 i kolorowe sale. Ponadto uczniowie mają do dyspozycji szatnię, świetlicę, nowoczesne łazienki
i pracownię informatyczną. Korzystają także z sali gimnastycznej oraz tamtejszej stołówki. Dzięki takiemu rozwiązaniu nauka może odbywać się w systemie jednozmianowym.
 
   
 
więcej zdjęć ... kliknij
 

29.02.2016
SZKOLNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
 
Od 29 lutego do 2 marca trwały szkolne rekolekcje wielkopostne. Prowadziły je siostry dominikanki
z Lublina i Częstochowy oraz o. Krzysztof Ośko, nasz katecheta.

Pierwsze dwa dni uczniowie spotykali się na ćwiczeniach duchowych w szkolnej sali gimnastycznej. Zwieńczeniem rekolekcji było wyjście do Bazyliki Matki Bożej Bolesnej na Drogę Krzyżową oraz Mszę św. Siostry Magdalena i Ewelina, korzystając z wielu rekwizytów i doświadczeń z udziałem dzieci, mówiły m.in. o ludzkim sercu, zniewoleniu grzechem, drodze do Boga oraz łasce sakramentu pokuty.
Z kolei o. Krzysztof przypomniał znaczenie Bożych przykazań w życiu człowieka wierzącego. Rekolekcjom towarzyszyło sporo śpiewu, gdyż – jak powiedział św. Augustyn – kto śpiewa, dwa razy się modli.
 
 
 
Więcej zdjęć ... kliknij

01.02.2016
O ŚWIĘTEJ FAUSTYNIE WIEDZĄ PRAWIE WSZYSTKO
 
Ponad 60 uczniów klas 4-6 uczestniczyło 1 lutego w szkolnym etapie powiatowego konkursu wiedzy
o św. siostrze Faustynie. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia, w które włączyły się placówki oświatowe z Jarosławia i okolic, jest nasza szkoła.

I Powiatowy Konkurs Wiedzy Religijnej „Śladami polskich świętych
i błogosławionych” poświęcony jest skromnej zakonnicy, żyjącej w latach 1905 – 1938, zwanej Sekretarką Bożego Miłosierdzia. Do konkursu przystąpiły szkoły z naszego miasta
i powiatu. Uczniowie zmierzyli się z testem pisemnym poświęconym biografii świętej oraz kultowi Bożego Miłosierdzia. Z każdej placówki troje dzieci, które osiągnęły najwyższy wynik, przejdzie do finału turnieju wiedzy. Odbędzie się on 14 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 4. Już wiemy, że naszymi reprezentantkami będą: Roksana Szkoła (VI d), Julia Wygnaniec (V c) oraz Wiktoria Stęchły (VI c). Podczas ogłoszenia wyników szkolnego etapu Pani Dyrektor Filomena Górecka – Bedla pogratulowała zwyciężczyniom, a także wszystkim uczniom, którzy zechcieli bliżej poznać postać św. Faustyny. Podkreśliła wysoki poziom konkursu i satysfakcjonujące wyniki punktowe uczestników. Zaakcentowała, że warto poszerzać swoją wiedzę religijną – nie tylko ze względu na możliwość zdobycia laurów, ale przede wszystkim dla samego siebie.
Konkurs w założeniu ma stać się cyklicznym, corocznym przedsięwzięciem. Za każdym razem czwarto-, piąto- i szóstoklasiści z terenu powiatu jarosławskiego będą mieli okazję dokładnie poznać sylwetkę innego wybitnego rodaka, który sięgnął chwały nieba
i został oficjalnie ogłoszony świętym.
 
 
 
 

06.01.2016
NASI UCZNIOWIE W ORSZAKU NIEBIESKIM I CZERWONYM
 
Jak co roku, nasza szkoła brała czynny udział w Orszaku Trzech Króli. Po raz pierwszy szliśmy nie tylko z afrykańską świtą ubraną na niebiesko, ale również z europejską – w strojach czerwonych.

Orszak Trzech Króli to wydarzenie religijno – kulturalne organizowane w wielu miastach Polski z okazji Święta Objawienia Pańskiego. W Jarosławiu orszaki trzech władców zdążających do Dzieciątka Jezus wyruszają z parafii Miłosierdzia Bożego (azjatycki – zielony), Trójcy Przenajświętszej (afrykański – niebieski) i Chrystusa Króla (europejski – czerwony). Jednocześnie z Kolegiaty Bożego Ciała wychodzą pastuszkowie wraz ze Świętą Rodziną. Wszyscy spotykają się na Rynku, by tam wspólnie kolędować, łamać się opłatkiem oraz obejrzeć jasełka. Atrakcją poszczególnych orszaków są m.in. ciekawe stroje oraz towarzyszące zdążającym do Betlejem zwierzęta. Nasi uczniowie w orszaku afrykańskim byli jak zwykle rycerzami, a uczennice dworkami. Nowością było przyłączenie się do orszaku europejskiego. Chłopcy z klas szóstych otrzymali stroje husarii, a dziewczęta młodszych służek. Paradowanie w nowej zbroi, wraz z husarskimi skrzydłami i mieczem było nie lada atrakcją dla naszych najstarszych uczniów.
 
   
więcej zdjęć ... klinij.

17.12.2015
PRÓBA PRZED ORSZAKIEM
 
Chłopcy jako husaria Jana III Sobieskiego, a dziewczęta w roli młodszych dwórek – tak nasi uczniowie zaprezentują się 6 stycznia w Orszaku Trzech Króli. 17 grudnia uczniowie klas szóstych wraz z nauczycielami uczestniczyli w spotkaniu organizacyjnym w Katolickim Centrum Kultury przy parafii Chrystusa Króla.
Uczniowie SP nr 4 otrzymali zadanie odegrania roli husarii, a uczennice - młodszych dwórek. Każdy chłopiec wypróbował strój wojskowy. Jak na żołnierza tej formacji przystało, otrzymał też miecz
i husarskie skrzydła.
Tradycyjnie już jarosławski Orszak Trzech Króli zgromadzi mieszkańców miasta na Rynku. Będzie to okazja do wspólnego kolędowania, obejrzenia jasełek i podzielenia się opłatkiem. Na starówkę przybędą 4 orszaki, spieszące oddać hołd narodzonemu Zbawcy: Świętej Rodziny z Kolegiaty, afrykański od oo. franciszkanów - reformatów, azjatycki z parafii Miłosierdzia Bożego oraz europejski
z parafii Chrystusa Króla i Królowej Polski. W tym ostatnim znajdą się nasi „uzbrojeni” chłopcy
i dziewczęta jako służki królowej.

Do zobaczenia 6 stycznia!
 
 

26.11.2015
ŚWIĘTO U ZBIEGU ROCZNIC
 
Jego serce do życia rozkwitło urodą – słowa L. H. Morstina stały się mottem tegorocznych obchodów Święta Szkoły i jej Patrona. Uroczystości odbyły się 26 listopada - u zbiegu rocznic powstania naszej placówki i śmierci Stefana Żeromskiego. Była to okazja do przypomnienia sobie historii i obecnych osiągnięć szkoły, a także przybliżenia postaci wybitnego pisarza.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w Bazylice pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej. Dalsze obchody przebiegały w budynku szkoły. Uczestniczyli w nich nauczyciele, rodzice, uczniowie i zaproszeni goście. Wśród tych ostatnich znaleźli się: wiceburmistrz Jarosławia Wiesław Pirożek, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Bogdan Wołoszyn, przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miasta Antoni Lotycz, przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Jarosławiu Jadwiga Piątek, prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Jarosławiu Andrzej Mamak i o. Józef Zborzil, proboszcz parafii MB Bolesnej. Po obejrzeniu wystawy dotyczącej dalszej
i najnowszej historii placówki, przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia.
Dyrektor szkoły Filomena Górecka – Bedla przypomniała zebranym, że Szkoła Podstawowa nr 4 była
i jest miejscem niezwykle ważnym dla rozwoju młodego człowieka. To tutaj nauczyciele dokładają wielu starań, by jak najlepiej wychować i wykształcić swoich podopiecznych. Wysoki poziom nauczania idzie w parze z realizacją wielu dodatkowych działań, w oparciu o liczne programy autorskie
i przedsięwzięcia edukacyjne. W kalendarzu placówki nie brakuje takich wydarzeń jak szkolne dni matematyki, sportu, dni europejskie itp. Zawsze są one okazją do nowatorskiego i atrakcyjnego sposobu przekazywania wiedzy
oraz kształtowania odpowiednich postaw. Pani Dyrektor zaakcentowała również liczne sukcesy naukowe, sportowe i artystyczne naszych uczniów.
Z kolei zastępca burmistrza pogratulował pracownikom SP 4 wspomnianych osiągnięć oraz pasji towarzyszącej wykonywanej pracy. Podkreślił, że szkoła to nie sam budynek – to ludzie, którzy ją wypełniają swoją obecnością i zaangażowaniem. Za to zaangażowanie w edukację i wychowanie dzieci wyrazy wdzięczności wyraził przewodniczący Rady Rodziców, Jan Wygnaniec. Życzenia pedagogom
i uczniom złożyli również zaproszeni przedstawiciele związków zawodowych.
Po części oficjalnej przyszedł czas na prezentację spektaklu „Stefan Żeromski – piewca życia”. Występujący uczniowie wcielili się w postaci bliskie naszemu patronowi. Akcja przedstawienia rozgrywała się w 1. rocznicę śmierci literata – a więc w 1926 r. Program przygotowali nauczyciele: Piotr Czech (scenariusz i reżyseria), Barbara Iwasieczko (muzyka), Marzanna Błahuta (scenografia).
Coroczne Święto Szkoły i jej Patrona obchodzone jest zawsze u zbiegu dwóch rocznicowych dat: wspomnienia śmierci autora „Przedwiośnia” (20 listopada 1925 r.)
i otwarcia Szkoły Podstawowej nr 4 w obecnym budynku przy ul. Żeromskiego. Historia placówki jest jednak znacznie dłuższa. Najstarsze zapisane wzmianki mówią o roku 1918. Filmową relację z naszej uroczystości można obejrzeć : Link do filmu - kliknij
 
 
 
 
więcej zdjęć - kliknij

24.11.2015
ANDRZEJKOWA DYSKOTEKA
 
To była niezapomniana zabawa, pełna atrakcji. Dyskoteka andrzejkowa dla starszych uczniów
(klasy 4-6) odbyła się 24 listopada. Znów przygotował ją
i poprowadził Mateusz Czop z Samorządu Uczniowskiego. Pomogli mu jego koledzy.

Profesjonalny sprzęt nagłaśniający, oświetlenie, efekty dymne, dobra muzyka… to wszystko sprawiło, że uczniowie poczuli się jak w klubie disco, a nie sali gimnastycznej. Chętni mogli pokazać na scenie swoje umiejętności taneczne. Nie zabrakło też muzycznych dedykacji dla uczestników imprezy. Na koniec wybraliśmy najlepsze tancerki – Miss dyskoteki. W dwuetapowym konkursie laury zdobyły Gabriela Goryl (VI a) i Julia Makulska (VI b).
 
  
 więcej zdjęć - kliknij  
 

20.11.2015
PIĄTOKLASIŚCI W REKLAMIE TELEWIZYJNEJ
 
Uczniowie klasy V e 20 listopada uczestniczyli w nagraniu reklamy promującej nowe Podziemne Przejście Turystyczne w naszym mieście. Materiał przygotowała TVP Rzeszów.

Spot z udziałem naszych uczniów będzie emitowany przez TVP Rzeszów oraz inne ośrodki regionalne
w grudniu. Jego zadaniem jest zachęcenie turystów do skorzystania
z atrakcji nowej trasy podziemnej w Jarosławiu. Jej otwarcie przewidziane zostało na 5 grudnia, do końca roku zwiedzanie będzie bezpłatne.
Podczas nagrania piątoklasiści mogli poczuć się jak gwiazdy. Korzystali z charakteryzacji, przyjrzeli się też pracy ekipy filmowej. Za swoje zaangażowanie w powstanie reklamy mogli skorzystać z licznych atrakcji, jakie oferuje trasa podziemna. Wśród nich warto wymienić spacer po 187- metrowych korytarzach, wirtualną przymierzalnię dawnych strojów czy możliwość wyprawy w dół Sanu i Wisły.
 
      
Link do zdjęć - kliknij
 

10.11.2015
TELEWIZJA I RADIO „OD KUCHNI”
 
Wycieczki do Telewizji Rzeszów i Radia Rzeszów w naszej szkole odbywają się często. Tym razem poznawać świat mediów wybrali się uczniowie klasy V e. Wyjazd odbył się 10 listopada.

Zwiedzanie TVP Rzeszów rozpoczęła wizyta w archiwum, gdzie piątoklasiści dowiedzieli się, w jaki sposób dziennikarze wykorzystują przechowywane tam nagrania. Poznali także starsze i nowoczesne nośniki materiałów telewizyjnych oraz sposób ich przechowywania i błyskawicznego odnajdywania potrzebnego fragmentu nagrania. Kolejnym miejscem była reżyserka – tam pracują osoby odpowiedzialne za wizję i dźwięk nadawanych audycji. Największą atrakcją okazało się oczywiście studio, z którego emitowane są programy informacyjne i publicystyczne. Każdy miał okazję spróbować przed kamerą zapowiedzieć prognozę pogody czy zasiąść za stołem prezentera „Aktualności”. Pobyt
w TV zwieńczyło obejrzenie filmu o historii ośrodka w Rzeszowie.
W Radiu Rzeszów uczniowie zobaczyli, jak prowadzony jest program na żywo i na czym polega praca dziennikarzy oraz realizatorów dźwięku. Odwiedzili studia przeznaczone do prowadzenia audycji bieżących, nagrywania słuchowisk i organizowania kameralnych koncertów. Każdy uczestnik wycieczki
 z wielkim zainteresowaniem wszedł do „nocnika” (tak dziennikarze nazywają studio, gdzie przygotowuje się programy nocne)
i przeczytał przed mikrofonem fragment tekstu, nagrywając swój głos, a potem go odsłuchując.
Wycieczki do telewizji i radia należą już w naszej szkole do tradycji. Odbywają się w ramach autorskiego programu edukacji medialnej „Młodzi dziennikarze”.
 
 
więcej zdjęć - kliknij

06.10.2015
SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY
 
We wtorek 6 października 41 uczniów naszej szkoły wzięło udział w III Szkolnym Turnieju Szachowym.

Uczestnicy podzieleni na 2 kategorie wiekowe (klasy I-III oraz IV-VI), przez 5 godzin walczyli, o tytuł Mistrza Szachowego. Bezkonkurencyjny w rozegranych systemem szwajcarskim zmaganiach, okazał się uczeń klasy 3a - Błażej Drapała. Zdobywca złotego medalu w nagrodę mógł powalczyć ze starszymi kolegami. Ku zaskoczeniu wszystkich, trzecioklasista podobnie jak w ubiegłym roku pokonał konkurencję, zdobywając złote medale w obydwu kategoriach wiekowych - nie przegrywając ani jednego meczu.

Drugie miejsce w kategorii klas I-III przypadło Mateuszowi Łuczko, zawodnikowi z klasy 3a. Trzecią pozycję wywalczył Mateusz Romanik, uczeń klasy 3c.

W kategorii klas IV-VI oprócz złotego medalisty, Błażeja Drapały, na podium stanęli – zdobywca II miejsca, Michał Hawrylak (6b) oraz Julia Gajda (4a). Najlepsi zostali nagrodzeni medalami oraz pamiątkowymi dyplomami.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych szachowych sukcesów!
 
   
Więcej zdjęć .... - kliknij
 

01.10.2015
 
AKCJE CHARYTATYWNE SAMORZĄDU
Od samego początku swej działalności Samorząd Uczniowski mocno zaangażował się w pomoc potrzebującym. Dzięki temu szkoła wesprze chorego Kubusia, osoby niepełnosprawne oraz budowę studni w Zambii.

Uczniowie i pracownicy naszej szkoły chętnie składają do puszek samorządu datki na skomplikowaną operację dla 10 – miesięcznego Kubusia z Jarosławia. Chłopiec cierpi na bardzo rzadką chorobę – zespół krętości tętnic. Jedynym ratunkiem jest kosztowny zabieg (500 tys. zł) w Arabii Saudyjskiej. Dlatego kto tylko może, stara się wesprzeć malucha – także wysyłając sms- y na nr 72052 ( treści wpisujemy: KUBA).
Samorząd prowadzi także zbiórkę darów dla osób niepełnosprawnych. Pamiętamy również o potrzebujących w Afryce. Do końca listopada można przynosić makulaturę. Dochód z jej sprzedaży zasili fundusze na budowę studni w Zambii.
 

30.09.2015
ŚWIĘTOWALIŚMY DZIEŃ CHŁOPAKA
 
To dość młode (obchodzone w Polsce od kilkunastu lat) święto znalazło swoje stałe miejsce w naszym kalendarzu szkolnym. Jak zawsze, 30 września nie zabrakło drobnych upominków dla chłopców. Dzień później odbyła się z tej okazji dyskoteka wraz z wyborem Mistera. Imprezę przygotował nowo wybrany Samorząd Uczniowski.

O życzenia i prezenty dla chłopców zadbały ich koleżanki z klas. Miało być zabawnie i pomysłowo – jak np. w klasie VI a, gdzie wszyscy otrzymali… różowe kapcie i z dumą paradowali w nich po szkolnych korytarzach! 1 października po południu w sali gimnastycznej odbyła się dyskoteka, w całości przygotowana przez Samorząd Uczniowski. Nowy wiceprzewodniczący Mateusz Czop wraz z kolegami zadbał o nagłośnienie, muzykę, kolorowe światła i efekty specjalne. Nie zabrakło też dedykacji muzycznych dla uczestników zabawy. Kulminacyjnym momentem imprezy był wybór Mistera Dyskoteki, którego dokonały dziewczęta w tajnym głosowaniu. Został nim Tomek Furgała z klasy VI a.
 
   
 

15.09.2015
MAMY NOWY SAMORZĄD
 
Tradycyjnie już we wrześniu piąto- i szóstoklasiści wybrali Samorząd Uczniowski. Nową przewodniczącą została Julia Makulska z klasy VI b.

Wybory poprzedziła oczywiście kampania. Każdy z kandydatów zaprezentował swoją sylwetkę oraz pomysł na pracę w samorządzie na piśmie. Plakaty wywieszono na korytarzu drugiego piętra. Następnie odbyło się tajne głosowanie. Po przeliczeniu głosów okazało się, że uczniowie wybrali na swoją reprezentantkę Julię Makulską. Zastępcą przewodniczącego został Mateusz Czop – również
z klasy VI b. W skład zarządu weszli także: Magdalena Makar (VI c), Emil Broda (VI a), Olga Asarabowska (V e) i Julia Wygnaniec (V c).
 

01.09.2015
NOWY ROK SZKOLNY
 
Uczniowie klas 1 – 6 rozpoczęli 1 września nowy rok szkolny Mszą św. w Bazylice Matki Bożej Bolesnej oraz spotkaniem z Panią Dyrektor i wychowawcami.
 
Eucharystię sprawował nasz katecheta, o. Piotr Geisler. W kazaniu przypomniał uczniom, jak dobrze przeżyć nadchodzący czas nauki. Zachęcił, by serce każdego służyło temu, do czego jest stworzone – tzn. do bycia mieszkaniem Jezusa pod postacią chleba. Tego dnia uczniowie spotkali się też z Panią Dyrektor Filomeną Górecką – Bedlą, która przedstawiła szkołę jako miejsce bezpieczne i przyjazne dla dziecka, sprzyjające zdobywaniu wiedzy i umiejętności oraz wszechstronnemu rozwojowi
i wychowaniu. Uroczystość zwieńczyły pierwsze lekcje z wychowawcami.
Była to szczególna chwila dla pierwszo- i czwartoklasistów.

 
© sp4j - 2015r