◊ WYDARZENIA rok szkolny 2013/2014  

11.06.2014 
EKOLOGICZNA WYCIECZKA

Uczniowie oddziałów 0 b, 0 c, 0 d 11 czerwca wyjechali na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Za miastem” w Maleniskach. Spędzili ten czerwcowy dzień w atmosferze aktywnego i radosnego wypoczynku.

Wśród atrakcji znalazły się: spacer po unikatowym parku z formowanymi roślinami w stylu bonsai jak i rzeźbami z roślin, trampolina, dmuchana zjeżdżalnia, zabawy edukacyjno-rekreacyjne, a do tego kiełbaska z ogniska i herbata z kociołka z ziołami. Przy tak wyjątkowej scenerii, pięknej pogodzie i mocy atrakcji, zabawa była znakomita i z pewnością pozostanie dobrym wspomnieniem z zerówki…
10.06.2014
DZIŚ ZABAWA – JUTRO OLIMPIADA

Nasi najmłodsi uczniowie z oddziałów zerowych wzięli udział 10 czerwca w międzyszkolnym turnieju sportowo-rekreacyjnym „Dziś zabawa w sport - jutro olimpiada”. Organizatorami turnieju, któremu patronował Burmistrz Miasta Jarosławia, byli: Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji im. Adolfa Dietziusa oraz Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza w Jarosławiu.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Wiktoria Brodowicz, Bartosz Dworak, Julia Harpula, Gabriela Hnat, Otylia Koprowicz, Szymon Machała, Dominik Osada, Oliwia Rokoszyńska, Ksawery Rokoszyński, Szczepański Maciej oraz Szymon Urbanik. Z trybun do walki zagrzewali rodzice, a także koledzy i koleżanki ze szkoły. Komisja sędziowska, biorąc pod uwagę zaangażowanie dzieci podczas rozgrywanych konkurencji, bardzo wyrównany poziom sportowy rywalizujących drużyn i przeprowadzenie zawodów w duchu fair play, postanowiła przyznać wszystkim zespołom równorzędne pierwsze miejsca. Wszystkie uczestniczące w zawodach dzieci otrzymały słodycze oraz sprzęt sportowo-zabawowy ufundowany przez Urząd Miasta Jarosławia.

Naszym młodym sportowcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


06.06.2014
I miejsce w Wojewódzkim Konkursie "10 lat Polski w Unii Europejskiej - jak zmienia się moje Podkarpacie"  

Uczeń klasy VI c - Marcelin Tutka został laureatem I miejsca Wojewódzkiego Konkursu "10 lat Polski w Unii Europejskiej - jak zmienia się moje Podkarpacie? w kategorii klas IV-VI.02.06.2014
I miejsce w Międzynarodowym Turnieju Robotów

Drużyna naszej szkoły GM ROBOT w składzie: Piotr Greń, Łukasz Wywrót i Aleksander Kmonk zwyciężyła w Międzynarodowym Turnieju Autonomicznych Robotów Mobilnych "EuroBOT 2014" w Grodzisku Górnym. Turniej polegał na zaprojektowaniu i zaprogramowaniu własnego robota do konkretnych zadań: walka sumo i pokonanie labiryntu. Roboty zostały przygotowane pod kierunkiem pana Grzegorza Mazura.

FILMY24.05.2014
Parada Schumana

24 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Paradzie Schumana, która wyruszyła z jarosławskiego rynku. Jak co roku na początku Parady maszerował zespół mażoretek i szałamaistek z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.21.05.2014
Majówka w „siódemce”

21 maja klasy III pojechały na majówkę w gościnne progi Szkoły Podstawowej nr 7 . Wspólnie z uczniami z klas III szkół podstawowych Jarosławia brały udział w zabawach na świeżym powietrzu.
Grono pedagogiczne, rodzice i uczniowie przygotowali dla nas wiele atrakcji. Mogliśmy korzystać ze zjeżdżalni, placu zabaw. Poznawaliśmy pracę Straży Miejskiej, zdobywaliśmy umiejętności pierwszej pomocy. Braliśmy udział w konkursach: ekologicznym, wiedzy o ruchu drogowym, pierwszej pomocy, plastycznym. Prezentowaliśmy swoje talenty recytatorskie, taneczne i muzyczne. Tworzyliśmy strój warzywo lub owoc i przebieraliśmy w niego nasze koleżanki.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się zawody sportowe i turniej mini piłki nożnej.
Nasi starsi koledzy z Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących przygotowywali owocowo-warzywną potrawy do degustacji.
Jeśli konkursy to oczywiście miejsca na podium. Nasi piłkarze zajęli I miejsce w turnieju mini piłki nożnej. Po zaciętej walce w meczu finałowym wygrali rzutami karnymi ze Szkołą Podstawową nr 5 (1:0) Drużynę podrywała do walki publiczność dopingująca bardzo głośno i entuzjastycznie.
W drużynowych zawodach sportowych uplasowaliśmy się na II miejscu. Uczniowie dzielnie walczyli m.in. skacząc na odległość, rzucając do celu, biegnąc z piłką.
Drużyna w konkursie plastycznym zajęła II miejsce, natomiast w ekologicznym III miejsce. Świetnie spisali się uczniowie biorący udział w konkursie „Pierwsza pomoc” i wiedzy o ruchu drogowym gdzie zajęli I miejsca i w konkursie.
To był dzień pełen wrażeń i emocji. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie Panu Dyrektorowi, gronu pedagogicznemu, rodzicom i uczniom Szkoły Podstawowej nr 7 w Jarosławiu

Wychowawcy i uczniowie kl. III

Zapraszamy do galerii zdjęć tutaj.......

14.05.2014
„CZWÓRKA” PRZED KRÓLOWĄ RODZIN"

Nauczyciele, uczniowie i rodzice ze Szkoły Podstawowej nr 4 zebrali się 14 maja na nowennie do Matki Bożej Śnieżnej. Podczas nabożeństwa i Mszy św. modlili się przez wstawiennictwo Królowej Rodzin m.in.
o zdrowie, dary Ducha Świętego i wzajemną miłość.

Druga środa miesiąca gromadzi zawsze przed łaskami słynącym wizerunkiem Matki Bożej Kolegiackiej społeczność jednej ze szkół należącej do parafii Bożego Ciała. W maju modlitwą została otoczona jarosławska „Czwórka”. Nabożeństwu maryjnemu i Eucharystii przewodniczył ks. katecheta Daniel Kin. Dla uczniów była to okazja do wyrażenia wdzięczności Maryi za wypraszane łaski oraz przedstawienia potrzeb wszystkich osób związanych ze szkołą. Modlący się nie zapomnieli o tych, którzy przeżywają trudności życiowe: chorobę, niezgodę w rodzinie itp.
Szczególnym symbolem obecności wspólnoty szkolnej na nabożeństwie był poczet sztandarowy. Uczniowie przygotowali też oprawę Liturgii3.05.2014
TRZECIOMAJOWE ŚWIĘTO

Tradycyjnie w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w miejskich uroczystościach religijno – patriotycznych.
Obchody Święta Konstytucji 3 maja oraz uroczystości maryjnej rozpoczęła Msza św. w parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Po wspólnej modlitwie poczty sztandarowe, przedstawiciele władz oraz mieszkańcy Jarosławia przenieśli się przed pomnik Konstytucji 3 maja. Tam przedstawiciele różnych środowisk ( w tym nasi uczniowie) złożyli kwiaty.
Konstytucja 3 maja została uchwalona w roku 1791 i była bardzo nowoczesną ustawą – pierwszą tego typu w Europie i drugą na świecie.29.04.2014
ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

Z okazji kanonizacji Jana Pawła II uczniowie klas IV b i IV d wraz ze szkolnym zespołem wokalnym przygotowali specjalny program. Jego prezentacja miała miejsce 29 kwietnia.

Młodzi artyści, na przykładzie biografii Jana Pawła II, próbowali odpowiedzieć na pytanie, kim jest święty. Przypomnieli wszystkim, że świętość może osiągnąć każdy z nas. Każdy, kto kocha Boga i drugiego człowieka, modli się z ufnością, potrafi przebaczać, być radosnym oraz znosić cierpienia. Wypowiadane wspomnienia o Papieżu Polaku uzupełniły piosenki oraz prezentacja fotografii z życia świętego.25.04.2014
POCZWÓRNE ZWYCIĘSTWO W ZLOCIE GWIAŹDZISTYM

Trzy pierwsze miejsca oraz wyróżnienie zdobyli nasi uczniowie w trzynastej edycji regionalnego konkursu historycznego „Zlot Gwiaździsty Śladami Przeszłości”. Uroczyste podsumowanie odbyło się 25 kwietnia w Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu.

Temat przewodni konkursu brzmiał tym razem: Edukacja wczoraj i dziś, czyli szkoła we wspomnieniach moich dziadków i pradziadków. Jak zwykle, należało napisać obszerne prace, docierając do żywych świadków historii. Organizatorzy konkursu (Burmistrz Miasta Jarosławia, rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia) wraz z powołaną komisją jurorów postanowili przyznać pierwsze miejsce Julii Zarzeckiej, drugie Weronice Oronowicz, trzecie Paulinie Katan ,
a wyróżnienie Aleksandrze Zagożdżon. Warto przypomnieć, że konkurs obejmuje swoim zasięgiem teren byłego woj. przemyskiego, a na 5 laureatów aż 4 to nasi uczniowie! Nasz szkoła corocznie zdobywa w Zlocie Gwiaździstym czołowe lokaty.24.04.2014
OPOWIEŚCI PODRÓŻNIKA

Pan Grzegorz Chachura, podróżnik z Rzeszowa, odwiedził 24 kwietnia naszą szkołę. Podczas spotkań z uczniami opowiadał o swojej wyprawie na Kubę.
Grzegorz Chachura nie po raz pierwszy dzielił się swoimi wrażeniami z zagranicznych podróży z naszymi uczniami. Tym razem mówił o dalekiej Kubie. Swoją barwną opowieść uzupełniał pokazem fotografii oraz „magicznych” przedmiotów z tamtych terenów. Nasz gość należy do grupy podróżników „trzask”. Ich zdjęcia i relacje z wypraw po niemal całym świecie można zobaczyć na stronie www.trzask.pl.

 

16.04.2014
W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU

Jak co roku, Wielka Środa była dla naszej społeczności dniem klasowych spotkań wielkanocnych i czasem wspólnego świętowania podczas uroczystego apelu.
Uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami spotkali się przy świątecznym stole , składając sobie życzenia i dzieląc się jajkiem. Następnie obejrzeli program artystyczny poświęcony Triduum Paschalnemu oraz samej Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Te niezwykle ważne wydarzenia przybliżyły nam uczennice klas: IV a, IV b i IV d wraz ze szkolnym zespołem wokalnym. Całość zakończyły życzenia świąteczne od Pani Dyrektor. Program został zarejestrowany i wyemitowany przez diecezjalne Radio Fara. Można go posłuchać w internetowym archiwum rozgłośni:

http://przemyska.pl/2014/04/18/triduum-paschalne/11.04.2014
W HOŁDZIE OFIAROM KATYŃSKIM I SMOLEŃSKIM

Poczet sztandarowy szkoły oraz uczniowie klasy V c uczestniczyli 11 kwietnia w uroczystościach katyńsko – smoleńskich, które odbyły się
w parafii pod wezwaniem Chrystusa Króla.

Uroczystość upamiętniała ofiary ludobójstwa w Katyniu w roku 1940 oraz tych, którzy zginęli przed 4 laty
w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem. Mszy św. przewodniczył ks. bp Adam Szal. Po Eucharystii przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, kapłani, uczniowie i nauczyciele jarosławskich szkół, Sybiracy oraz członkowie Rodzin Katyńskich i Rodzin Smoleńskich przeszli pod pomnik katyński, by oddać hołd tym, którzy oddali życie.

 


10.04.2014
NAJLEPSI W KONKURSIE O JANIE PAWLE II

Małgorzata Galińska i Karol Dębicki reprezentowali 10 kwietnia naszą szkołę w finale IV Regionalnego Konkursu Wiedzy o Janie Pawle II. Organizatorem był Zespół Szkół im. Książąt Czartoryskich w Jarosławiu. Nasi uczniowie zajęli pierwsze i trzecie miejsce.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Mottem były słowa Papieża Polaka: Spraw, aby nasza praca przyczyniła się do budowania życia
godnego człowieka w sprawiedliwości i pokoju. Po eliminacjach szkolnych każda placówka miała prawo zgłosić do finału dwoje najlepszych uczniów. Szkołę Podstawową nr 4 reprezentowali: Małgorzata Galińska z klasy VI d
i Karol Dębicki z V c. Ogólnie do finału sprawdzianu wiedzy o bł. Janie Pawle II przystąpiło ponad 30 uczniów. Małgosia zajęła pierwsze miejsce, a Karol – trzecie. Gratulujemy!


08.04.2014
Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

8 kwietnia w Publicznym Gimnazjum Nr 2 odbył się finał miejski Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Naszą szkołę reprezentowała czwórka uczniów: Martyna Kowalczyk, Basia Krupa, Daniel Drostek i Mateusz Żołyniak.
Celem Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym jest podnoszenie kultury motoryzacyjnej społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez: popularyzację przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, kształtowanie partnerskiego zachowania wobec innych uczestników ruchu, a także promocję roweru jako środka transportu, rekreacji i sportu.

W wyniku eliminacji pisemnych oraz praktycznej jazdy na rowerze po torze przeszkód drużyna naszej szkoły uzyskała III miejsce.Gratulujemy!

 

01.04.2014
Trójwymiarowy Świat Matematyki

W dniu 1 kwietnia 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się uroczyste podsumowanie trzeciej edycji konkursu matematyczno - plastycznego pt.: „Trójwymiarowy Świat Matematyki – pojazdy wczoraj
i dziś" zorganizowanego przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pojazdu samochodowego składającego się z przestrzennych figur geometrycznych.
W konkursie wzięło udział około 130 uczniów z 26 szkół podstawowych miasta i powiatu jarosławskiego.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Maja Myszkowska kl. VIc, Dominik Bartnik kl. VIc, Dominika Skupień kl. Vb, Korneliusz Knap kl. IVd i Natalia Zamorska kl. VId. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.   
 
01.04.2014
PIERWSZY WIELKI EGZAMIN

1 kwietnia był dla uczniów klas szóstych niezapomnianym dniem. O godz. 9 rozpoczął się ogólnopolski sprawdzian diagnozujący wiedzę i umiejętności zdobyte w trakcie nauki w szkole podstawowej.
W ciągu godziny szóstoklasiści mieli rozwiązać 26 zadań, sprawdzających umiejętność czytania ze zrozumieniem, pisania, wykorzystywania wiedzy w praktyce, rozumowania oraz korzystania z informacji.
Zdający mieli m.in. uzupełnić siatkę prostopadłościanu, wykonać praktyczne obliczenia
w zadaniach tekstowych oraz napisać opowiadanie, którego bohaterowie rozwiązali konkretny problem. Sprawdzian na zakończenie szkoły podstawowej jest obowiązkowy. Prace zostały wysłane do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie i teraz trzeba cierpliwie czekać na wyniki…
19.03.2014
O JANIE PAWLE II WIEDZĄ SPORO

40 uczniów wzięło udział 19 marca w szkolnym etapie IV Regionalnego Konkursu Wiedzy o Błogosławionym Janie Pawle II. Zgodnie z regulaminem, dwoje będzie reprezentować naszą szkołę w finale.

Chętni uczniowie klas 4-6 zmierzyli się ze szczegółową biografią Jana Pawła II,
a także nauczaniem zawartym w Liście do rodzin oraz dwóch przemówieniach: do katechetów i dzieci pierwszokomunijnych. Zgodnie z regulaminem, do następnego etapu mogło przejść dwoje uczniów z najlepszym wynikiem. Po podliczeniu punktów, komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:
 Karola Dębickiego z klasy V c (I miejsce) i Małgorzatę Galińską
z klasy VI d (II miejsce). Finał konkursu odbędzie się w Zespole Szkół im. Książąt Czartoryskich w Jarosławiu.
WIKTORIA DRUGA W WOJEWÓDZTWIE

Wiktoria Nakonieczna z klasy VI d zdobyła tytuł laureata wojewódzkiego konkursu z przyrody. Jej sukces jest tym większy, iż zajęła drugie miejsce na Podkarpaciu.

Wojewódzki konkurs z przyrody organizowany jest w trzech etapach (szkolnym, rejonowym i wojewódzkim) przez Podkarpackie Kuratorium Oświaty. Poziom tego przedsięwzięcia jest bardzo wysoki. Nic więc dziwnego, że Wiktoria musiała włożyć ogromną ilość pracy w to, by dzisiaj, jako jedna z 35 osób w województwie, cieszyć się tytułem laureata tak prestiżowego konkursu. Jednocześnie uczennica jest zwolniona z ogólnopolskiego egzaminu szóstoklasistów. Ukończy szkołę z maksymalną liczbą punktów.


04.03.2014
NAJLEPIEJ ZNA EWANGELIĘ ŚW. MARKA

Jakub Markowski z klasy VI d wygrał dekanalny etap konkursu biblijnego, który odbył się 4 marca w parafii kolegiackiej pw. Bożego Ciała. Pierwsze miejsce upoważnia ucznia do reprezentowania naszej szkoły podczas diecezjalnego finału konkursu
w Przemyślu.
Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu corocznie organizuje trzyetapowy konkurs biblijny dla szkół podstawowych. Tym razem uczniowie musieli zgłębić wiedzę na temat Ewangelii wg św. Marka. W etapie dekanalnym każdą placówkę mogło reprezentować trzech najlepszych uczniów. Kuba otrzymał miejsce pierwsze. Dzięki temu w maju pojedzie do Przemyśla, gdzie ma szansę zyskać tytuł laureata diecezjalnego konkursu biblijnego. Przypomnijmy, że nasza szkoła uczestniczy w tym konkursie regularnie i co roku święci sukcesy na najwyższym szczeblu.


13.02.2014

LAURY W KONKURSIE O ANNIE JENKE


Jak co roku, nasi uczniowie uczestniczyli w Konkursie Recytatorskim Poezji
o Annie Jenke w Rogóżnie koło Łańcuta oraz towarzyszącym mu konkursie plastycznym i wokalnym. Tym razem przywieźliśmy dwa miejsca drugie oraz wyróżnienie.

Coroczny Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji o Annie Jenke odbywa się
w Rogóżnie, w szkole noszącej imię jarosławskiej kandydatki na ołtarze. W zmaganiach literackich biorą udział nie tylko uczniowie z powiatu łańcuckiego, ale również z innych części Podkarpacia. Towarzyszy mu konkurs plastyczny i wokalny. Corocznie nasza szkoła bierze udział w tym przedsięwzięciu, zdobywając wysokie lokaty. Tym razem Katarzyna Wygnaniec wyśpiewała II miejsce, a Małgorzata Galińska zdobyła wyróżnienie za recytację. Z kolei Klaudia Ścibor otrzymała drugą nagrodę za pracę plastyczną.06.01.2014


                                                          Szliśmy w orszaku afrykańskim
Już po raz trzeci w Jarosławiu 6 stycznia odbył się Orszak Trzech Króli. Jak zwykle uczniowie naszej szkoły odgrywali rolę dworzan afrykańskiego króla Baltazara.

O godzinie 11 zebraliśmy się w szkole, by włożyć na siebie specjalne stroje. Chłopcy, jako rycerze, mieli na sobie niebieską szatę, hełm z papieru i tekturową tarczę. W ręce każdy trzymał pikę. Dziewczęta odgrywały role dworek. Poza niebieskim strojem, na głowie miały wysokie, stożkowate czapki. W południe wyruszyliśmy sprzed kościoła Matki Bożej Bolesnej. Główną atrakcją naszego orszaku był wielbłąd, na którym jechał król. W tym samym czasie z trzech innych stron miasta ruszyły orszaki : Świętej Rodziny (ucharakteryzowany na pasterzy), europejski (w barwach czerwonych)       i azjatycki (zielony).Wyruszyły one odpowiednio z parafii: Bożego Ciała, Chrystusa Króla
i Miłosierdzia Bożego. Po dotarciu wszystkich na Rynek zaczęło się wspólne kolędowanie, łamanie się opłatkiem oraz oglądanie jasełek.

                                    21.12.2013

SZKOLNE ŚWIĘTOWANIE

Wszyscy nauczyciele i uczniowie wiedzą, że ostatni dzień przedświąteczny w naszej szkole to czas klasowych spotkań wigilijnych oraz wspólnego kolędowania i oglądania programu artystycznego poświęconego wydarzeniom z Betlejem. Tak właśnie spędziliśmy piątek,  21 grudnia.

 

Jak zawsze, wychowawcy spotkali się ze swoimi podopiecznymi na klasowych Wigiliach.  Był czas na wspólne kolędowanie, łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Dzięki zaangażowaniu rodziców, na stołach nie zabrakło również przedświątecznych smakołyków. Kulminacyjnym momentem tego dnia był program artystyczny opowiadający
o narodzeniu Jezusa w wykonaniu uczniów klas: 4 d i 5 b, szkolnych śpiewaczek oraz dwóch przedszkolaków w roli aniołków.


   12.12.2013

GORĄCE SERCA DLA MIESZKANEK DOMU BRATA ALBERTA

Dzieci z naszej świetlicy od lat odwiedzają przy różnych okazjach osoby mieszkające w Schronisku dla bezdomnych kobiet im. Św. Brata Alberta przy ul. Jasnej. Tym razem sposobnością do wizyty były zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Spotkanie odbyło się 12 grudnia.

            Wspólnie spędzony czas był wielką radością dla pensjonariuszek i samych dzieci. Poza rozmowami i wspólnym kolędowaniem, uczniowie wręczyli paniom ze schroniska paczki z darami zebranymi podczas świetlicowej akcji charytatywnej „Gorące serca”. Zaprezentowali też krótki program artystyczny. Tym razem do świetlonej grupy dołączyli piąto- i szóstoklasiści wraz z panią katechetką.  

 

20.11.2013

TRZECIE MIEJSCE W ŚWIETLICOWEJ OLIMPIADZIE

             Drużyna naszej szkoły wywalczyła III miejsce w XIV Międzyświetlicowej Olimpiadzie Sportowej .
 Impreza odbyła się 20 listopada w Przemyślu.

 

            W cyklicznej olimpiadzie wzięło udział 13 świetlic z terenu byłego województwa przemyskiego. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Osowska, Malwina Dymnicka, Miłosz Kopek oraz Sylwester Magdziak. Udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4
w Jarosławiu w tych zawodach to już tradycja. Warto dodać, iż znalezienie się w pierwszej trójce międzyświetlicowych zmagań to dla nas również nie nowość.   


13 listopada 2013r.
 
Zmagania szkolnych biblistów
 
     40 uczniów uczestniczyło 13 listopada w szkolnym etapie diecezjalnego konkursu biblijnego „Wierzę w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego”. Zgodnie z regulaminem, troje najlepszych uczestników zakwalifikowało się do etapu dekanalnego.

   Uczniowie klas V i VI oraz jeden czwartoklasista sprawdzili swoją wiedzę na temat Ewangelii św. Marka i wstępu do niej. Test zawierał zadania zamknięte i otwarte. Na jego rozwiązanie organizatorzy przewidzieli 60 minut. Trzeba było wykazać się m.in. umiejętnością interpretacji Księgi Natchnionej, szczegółową znajomością treści oraz genezy powstania. Zgodnie z regulaminem, do drugiego etapu zakwalifikowali się uczniowie o najwyższej liczbie punktów: Jakub Markowski (VI b), Paweł Greń (VI a) i Aleksandra Makar (V a). Warto dodać, że przepisy nie przewidują możliwości wystartowania na szczeblu dekanalnym ponad trojga uczniów – nawet w sytuacji, gdy zdobędą oni jednakową ilość punktów. Dlatego w tym roku katecheci zmuszeni byli przeprowadzić dogrywkę między Pawłem Greniem, Olą Makar
i najmłodszym uczestnikiem konkursu, Piotrem Misiągiem (IVa). Gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia na początku drugiego semestru. Wyłoniona wówczas na szczeblu dekanatu zwycięska trójka pojedzie w maju na finał konkursu do Przemyśla.
 
 
08 listopada 2013r.
"A to Polska właśnie" - konkurs recytatorski
 
     W dniu 08.11.2013 uczennica naszej szkoły Kinga Moskal wzięła udział w VI edycji konkursu recytatorskiego "A to polska właśnie"
w kategorii szkoły podstawowe. Piękną interpretacją wiersz "Motyl" Aleksandra Fredry zachwyciła nie tylko publiczność, ale także jury. To właśnie uczennica klasy V b zajęła I miejsce w tym konkursie. Konkurs odbył się w Szkole Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu.
 
  Z pięknej róży motyl płowy,
 Wychyliwszy trochę głowy,
 Zwołał braci rój niestały.
 Nuż prawić morały,

 Stałość wychwalać,
 Do cnoty zapalać,
 I we wszystkim, co rozprawiał,
 Siebie za przykład wystawiał;
 Słowem – nagadał i nałajał tyle,
 Ze o poprawie myśleć zaczęły motyle.

 Wtem jakiś młodzik na fijołku siada
 I tak powiada:
 - Nie wierzajcie, co on prawi;
 Ja powiem, czemu latać go nie bawi:
 Oto przed kilką chwilami,
 Gdy aż do znoju swawolił z kwiatkami,
 Nadszedł starzec, co kosą wszystko w swojej drodze
 Wycina i niszczy srodze,
 Co ciągle idzie, nigdy nie odpocznie w trudzie,
 Ten to sam, co go Czasem nazywają ludzie.

 Nadszedł, a wkoło ostrym tnąc żelazem,
 Podciął i braciszkowi skrzydełka zarazem;
 Dlatego stałość chwali, jedne lubi różę,
 Bo sam już latać nie może. -

 Nie jest tu moją myślą, młode, piękne panie,
 Często zbyt płoche pochwalać latanie,
 Ale słuchając niejednej matrony,
 Trzeba wyznać z drugiej strony,

 Że i to motyl…
 ale motyl obarczony.
Kinga Moskal - dyplom - I miejsce - konkurs recytatorski
 
 
7 listopada 2013r.
 
Uczciliśmy niepodległą
 
   95. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się okazją do zaprezentowania programów artystycznych dla uczniów klas I – III i IV – VI. Ponadto poczet sztandarowy reprezentował naszą społeczność w uroczystościach miejskich, które odbyły się 11 listopada.

   Już 7 listopada dzieci z klas III a i III e przedstawiły program patriotyczny dla rodziców i innych członków rodzin. Następnego dnia powtórzyły swój występ dla pierwszo-, drugo- i trzecioklasistów. Z kolei 14 listopada montaż słowno – muzyczny o podobnej tematyce zaprezentowali uczniowie starsi, z klas VI a, VI c i VI d. Była to szczególna okazja do przypomnienia sobie polskiej drogi do niepodległości oraz docenienia faktu, iż dziś żyjemy w wolnym kraju.
   Z kolei 11 listopada nasz poczet sztandarowy wziął udział w miejskich obchodach Święta Niepodległości, które rozpoczęła Msza św.
w Kolegiacie. Następnie wszyscy przeszli na teren Opactwa Benedyktynek, gdzie pod Krzyżem Golgoty Narodów miał miejsce Apel Poległych oraz złożenie kwiatów.
:: galeria ::
 
7 listopada 2013r.
 
Wiersze Pana Tuwima
 
   Pod takim tytułem, 4 listopada w świetlicy szkolnej odbył się konkurs recytatorski dla uczniów klas 1-3.

Dzieci prezentowały wybrane utwory autora „Lokomotywy” przed jury, w skład którego weszły Panie: Elżbieta Musur i Teresa Haduch. Pierwsze miejsce zdobyła Julia Wygnaniec (zaprezentowała wiersz "Cuda i dziwy"). Miejsce drugie jury przyznało Kamilowi Solskiemu za interpretację "Dyzia Marzyciela". Na trzeciej pozycji uplasowała się Patrycja Stremkowska z wierszem "Gabryś".
Trzy pierwszoklasistki otrzymały ponadto wyróżnienia: Milena Bartoszek, Natalia Szlęk i Patrycja Słaby. Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy, słodkie nagrody, a zwycięzcy dodatkowo nagrody książkowe.
   
Konkurs recytatorski - sp4j  Konkurs recytatorski - świetlica sp4j Konkurs recytatorski - świetlica sp4j Konkurs recytatorski - świetlica sp4j Konkurs recytatorski - sp4j
Cuda i dziwy

 Spadł kiedyś w lipcu
 Śnieżek niebieski,
 Szczekały ptaszki,
 Ćwierkały pieski.
 Fruwały krówki
 Nad modrą łąką,
 Śpiewało z nieba
 Zielone słonko.
 Gniazdka na kwiatach
 Wiły motylki.
 Trwało to wszystko
 Może dwie chwilki.
 A zobaczyłem
 Ten świat uroczy,
 Gdy miałem właśnie
 Przymknięte oczy.
 Gdym je otworzył,
 Wszystko się skryło
 I znów na świecie
 Jak przedtem było.
 Wszystko się pięknie
 Dzieje i toczy...
 Lecz odtąd - często
 Przymykam oczy. 
Gabryś

Był raz głupi Gabryś.
A wiecie, co robił?
Kiedy konie żarły, on im owies drobił.
Sitem wodę czerpał, ptaki uczył fruwać,
Poszedł do kowala: kozy chciał podkuwać.

Czapką kwiat nakrywał, kiedy deszczyk rosił,
Liczył dziury w płocie, drwa do lasu nosił.

Zimą domek z lodu zbudował przed chatą:
"Będę miał - powiada - mieszkanie na lato".
Gdy go słońce piekło, to na słońce dmuchał,
A za topór chwytał, gdy go gryzła mucha.
A tatusia pytał, czy mu księżyc kupi...
Taki był ten Gabryś. A jaki? No, głupi.  
Dyzio marzyciel

Położył się Dyzio na łące,
Przygląda się niebu błękitnemu
I marzy:
"Jaka szkoda, że te obłoczki płynące
Nie są z waniliowego kremu...
A te różowe -
Że to nie lody malinowe...
A te złociste, pierzaste -
Że to nie stosy ciastek...
I szkoda, że całe niebo
Nie jest z tortu czekoladowego...
Jaki piękny byłby wtedy świat!
Leżałbym sobie, jak leżę,
Na tej murawie świeżej,
Wyciągnąłbym tylko rękę
I jadł... i jadł... i jadł..."
 
 
wiersze pochodzą ze strony internetowej: http://wiersze-tuwim.blogspot.com/2011/12/dyzio-marzyciel.html 
   
październik 2013r.
Sukcesy w konkursach wojewódzkich
 
    Konkursy przedmiotowe organizowane przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty są trudnym i ambitnym wyzwaniem dla uczniów szkół podstawowych. Wielu z nich chętnie bierze udział w tym szczególnym sprawdzianie swojej wiedzy. Za nami pierwszy etap i pierwsze sukcesy.

   W październiku odbyły się szkolne eliminacje do drugiego, rejonowego etapu konkursów. W całym województwie brały w nim udział tysiące uczniów. Miło nam przedstawić osoby, które przeszły pomyślnie przez „gęste sito” i dostały się do etapu rejonowego:
 Język polski: Aleksander Inglot - VI b,
 Matematyka: Kacper Chmura - VI a, Mateusz Wolański - VI d, Łukasz Wywrót - VI a,
 Przyroda: Wiktoria Nakonieczna - VI d,
 
   Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach! Zyskanie tytułu laureata szczebla wojewódzkiego to zaszczyt, a jednocześnie przywilej zwolnienia z ogólnopolskiego egzaminu uczniów klas szóstych.
 
 
29 października 2013r.
Święto pierwszoklasistów - pasowanie na ucznia
 
    Pasowanie na ucznia w Czwórce to wyjątkowa chwila dla każdego dziecka. Po niespełna 2 miesiącach nauki i „wchodzenia” w świat szkoły, 29 października pierwszoklasiści przeżyli ten niezapomniany dzień.

    Nowym uczniom w uroczystym nadaniu im tego zaszczytnego tytułu towarzyszyli: Pani dyrektor Filomena Górecka-Bedla, wicedyrektorzy, nauczyciele, rodzice, członkowie rodzin oraz przedstawiciele uczniów. Pierwszoklasiści w swoim pierwszym wystąpieniu zaprezentowali
w sposób profesjonalny program artystyczny. Piosenki oraz wiersze wprowadziły wszystkich w uroczysty nastrój. Po części oficjalnej, na którą złożyły się przemówienia dyrektor szkoły oraz przedstawiciela rodziców uczniów klas pierwszych oraz sam akt pasowania, nadszedł czas na pamiątkowe zdjęcia.
 
Pasowanie na ucznia - 29 października 2013r Pasowanie na ucznia - 29 października 2013r - klasa I b
   
klasa I a klasa I b
   
Pasowanie na ucznia - 29 październik 2013 - klasa I c
 
klasa I c
:: galeria - portrety i zdjęcia z pasowania na ucznia ::
 
 
 
21-23 października 2013r.
DARMOWE PRZEGLĄDY DENTYSTYCZNE
 
Chroń dziecięce uśmiechy

     Pod takim hasłem w Szkole Podstawowej nr 4 w Jarosławiu od 21 do 23 października odbywały się bezpłatne przeglądy dentystyczne dla wszystkich uczniów. To część szerokiej akcji Polskiego Czerwonego Krzyża i stomatologów kliniki Dent-a- Medical, która objęła 5 województw.

   Bezpłatne przeglądy dentystyczne w wybranych szkołach organizatorzy akcji zaplanowali w województwach: podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, warmińsko – mazurskim i opolskim. Na Podkarpaciu, poza SP 4 w Jarosławiu, stomatolodzy odwiedzili lub odwiedzą szkoły w Stalowej Woli i Przemyślu. Program „Chroń dziecięce uśmiechy” składa się z czterech etapów. Pierwszym była sprzedaż bezcukrowych gum do żucia, z którego 1% dochodu zasilił akcję. Druga część przedsięwzięcia to prowadzone przez wolontariuszy zajęcia edukacyjne na temat higieny jamy ustnej. Kolejny etap to właśnie przeglądy dentystyczne w szkołach. Po nim nastąpi podsumowanie i analiza badań. Wyniki stanu uzębienia przebadanych dzieci będą znane w marcu przyszłego roku. – Nasze przeglądy obejmują dzieci od 6 do 12 lat. W tym wieku jesteśmy jeszcze w stanie zniwelować złe nawyki, które prowadzą do próchnicy. A na tle Europy pod tym względem młodzi Polacy wypadają koszmarnie. Na Podkarpaciu 9 na 10 dzieci ma problem z próchnicą. W innych województwach jest identycznie lub niewiele lepiej – wyjaśnia Anna Pawlak, koordynator akcji.
Podczas trzydniowego pobytu w jarosławskiej „czwórce” stomatolodzy przebadali wszystkich uczniów. Przeprowadzili również wywiady,
z których wyłoni się obraz dbałości o uzębienie, nawyków higienicznych i sposobu odżywania. Każde dziecko otrzymało kartę informującą
o stanie uzębienia oraz konkretne zalecenia. – Są tam m.in. adnotacje o wadach zgryzu wraz z propozycją wizyty u ortodonty. Pamiętajmy, że do 12. roku życia z usług ortodontycznych w ramach NFZ można korzystać bezpłatnie – mówi Anna Pawlak. Nie mniej ważna w całej akcji jest atmosfera stwarzana przez personel stomatologiczny. Lekarze oraz ich asystenci podchodzili do młodych pacjentów SP 4 bardzo przyjaźnie. W czasie oczekiwania na badanie dzieci mogły zająć się np. kolorowaniem rysunków poświęconych higienie jamy ustnej oraz obejrzeć film o tej tematyce. W ten sposób w przyszłości nie powinny bać się wizyty u stomatologa.
 
 
Przegląd dentystyczny Przegląd dentystyczny w SP4 Jarosław Przegląd dentystyczny Przegląd dentystyczny w SP4 Jarosław
 
 
11 października 2013r.
Dzień Edukacji Narodowej - Dzień nauczyciela
 
14 października wpisujemy do dziennika
dobre stopnie wszystkim, co pracują w szkole.
Za wysiłki i za trudy nikt nagrody nie odmówi
właśnie w Święto Edukacji Narodowej


   Słowami piosenki uczniowie klas II c i II d rozpoczęli uroczysty apel poświęcony wszystkim pracownikom szkoły. Nie zabrakło pięknych wierszy i życzeń dla Pani Dyrektor, wychowawców i całego Grona Pedagogicznego. Bukietami jesiennych kwiatów dzieci wyraziły swą wdzięczność za troskę, opiekę i trudy wychowania, bo : „trzeba mieć cierpliwość jak aniołów sto, by z uśmiechem przekazywać tyle wiedzy, nauczyciel to potrafi bez wyjątku, aż do piątku, no a za to od nas szóstka się należy ”.
 
         
         
         
 
 
10 października 2013r.
Jagoda wyróżniona za recytację
  Jagoda Drozdowicz z klasy I a otrzymała wyróżnienie w powiatowym konkursie recytatorskim wierszy o jesieni „Wawrzynek 2013”. Przesłuchania odbyły się 10 października w Miejskim Ośrodku Kultury.

Konkurs w MOK poprzedziły szkolne eliminacje. W naszej placówce przystąpiło do nich 23 pierwszoklasistów, 6 uczniów z klas drugich i 22 z trzecich. Pozwoliło to wyłonić dwie osoby, które reprezentowały nas w konkursie na szczeblu powiatowym: Jagodę Drozdowicz (klasa I a)
i Patrycję Stremkowską (klasa II b). Decyzją jury, Jagoda otrzymała wyróżnienie za wygłoszenie wiersza Andrzeja Waligórskiego pt.„Jesień idzie”.
Jagoda Drozdowicz - klasa I a - sp4j Jesień idzie

Raz staruszek, spacerując w lesie,
Ujrzał listek przywiędły i blady
I pomyślał: - Znowu idzie jesień,
Jesień idzie, nie ma na to rady!
I podreptał do chaty po dróżce,
I oznajmił, stanąwszy przed chatą,
Swojej żonie, tak samo staruszce:
- Jesień idzie, nie ma rady na to!
A staruszka zmartwiła się szczerze,
Zamachnęła rękami obiema:
- Musisz zacząć chodzić w pulowerze.
Jesień idzie, rady na to nie ma!
Może zrobić się chłodno już jutro
Lub pojutrze, a może za tydzień
Trzeba będzie wyjąć z kufra futro,
Nie ma rady. Jesień, jesień idzie!
A był sierpień. Pogoda prześliczna.
Wszystko w złocie trwało i w zieleni,
Prócz staruszków nikt chyba nie myślał
O mającej nastąpić jesieni.
Ale cóż, oni żyli najdłużej.
Mieli swoje staruszkowie zasady
I wiedzieli, że prędzej czy później
Jesień przyjdzie. Nie ma na to rady.

                             źródło: http://www.waligorski.art.pl/liryka.php?litera=j&nazwa=87
 
Jagoda Drozodowicz i Patrycja Stremkowska - sp4j
foto: brak informacji 
 
 
10 października 2013r.
PISZEMY KARTKI DO CHOREJ OLIWKI
 
   Oliwka mieszka w Zielonej Górze. Jest chora na nowotwór. 27 października skończy 6 lat. Marzy, by z tej okazji otrzymać jak najwięcej kartek z życzeniami. Uczniowie naszej szkoły starają się pomóc w spełnieniu tego pragnienia.

   Od kilku dni, głównie na lekcjach religii, uczniowie układają życzenia urodzinowe dla młodszej koleżanki z drugiego końca Polski. Następnie umieszczają je na kartkach – kupionych lub wykonanych własnoręcznie. Kartek przybywa i pewnie przed urodzinami dziewczynki będzie ich w naszej szkole kilkaset. Wtedy zapakujemy je do ogromnej koperty i wyślemy pocztą. Każdy może przyłączyć się do nas
i sprawić radość Oliwce. Dla Gości naszej strony internetowej podajemy adres dziewczynki. Może ktoś zechce wysłać życzenia indywidualnie:
Oliwia Gandecka
Ul. M.C. Skłodowskiej 11/26
65-001 Zielona Góra
 
 
08 października 2013r.
Obejrzeliśmy balet "romeo i Julia"
 
   Uczniowie klas 4-6 naszej szkoły wybrali się 8 października do Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie na spektakl baletowy „Romeo
i Julia”. Jest to opowieść o losach dwojga młodych ludzi, których połączyła nieszczęśliwa miłość. Jak to w balecie, wszystkie emocje bohaterów zostały wyrażone za pomocą tańca.


   Spektakl oparty jest na motywach powieści W. Szekspira „Romeo i Julia”. To historia dwojga ludzi, którzy zakochali się w sobie. Niestety pochodzili ze skłóconych od dawna rodzin, przez co nie mogli być razem – mimo potajemnego ślubu. Z rozpaczy oboje odebrali sobie życie.
   Rzeszowskie przedstawienie było współczesną wersją „Romea i Julii”, o czym świadczyły stroje występujących. Jak to w balecie, przez cały spektakl nie usłyszeliśmy ani jednego słowa. Wszystkie emocje aktorzy wyrazili za pomocą tańca i ruchu. Szczególne wrażenie na nas, uczniach, zrobiły sceny walki na śmierć i życie oraz potajemnego ślubu tytułowych bohaterów. Balet jest dość trudnym w odbiorze przedstawieniem. Trzeba wcześniej poznać historię, którą chcą na swój sposób opowiedzieć tancerze i umieć odczytywać ich gesty. Jednak warto choć czasami obejrzeć sztukę, w której główną rolę gra taniec i muzyka.
 
:: galeria ::
 
04 października 2013r.
PASOWANIE NA ŚWIETLICZAKA
 
   Wiele atrakcji czekało na uczniów klas pierwszych, którzy 4 października przeżywali oficjalne włączenie do grona dzieci świetlicowych.

  
   Pasowanie na świetliczaka to coroczna uroczystość, podczas której pierwszoklasiści zostają przyjęci do grona dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej. Odbywa się po około miesiącu nauki, gdyż przez ten czas nowe dzieci poznają jeszcze zasady życia w tej społeczności. Honorowym gościem tegorocznego pasowania była Pani Dyrektor. Dzieci, zanim zostały przyjęte do grona świetliczaków, musiały sprostać kilku wyzwaniom. Wśród nich znalazły się konkursy wiedzy. Udzielenie odpowiedzi na niektóre pytania wymagało mocnego ruszenia głową, a czasami i pomocy starszych kolegów. Pierwszaki przeszli też kwaśny test. Musieli zjeść plasterek cytryny i uśmiechnąć się po jego przełknięciu. Dopiero po tym wszystkim odbyło się uroczyste pasowanie. Wszyscy „nowi” w świetlicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki.
 
 
02 października 2013r.
Wycieczka do piekarni I Cukierni
 
    Dnia 2 października 2013 roku klasy II c i II d, wraz z wychowawcami, odbyły wycieczkę do zakładu „BaMal” w Pełnatyczach. Uczniowie zapoznali się z procesem produkcji pieczywa, prześledzili drogę „Od ziarenka do bochenka”. Mieli możliwość degustacji różnorodnych smacznych wyrobów produkowanych mechanicznie i ręcznie w tej firmie. Z wielkim zainteresowaniem przyglądali się pracy młynarzy, piekarzy i cukierników. Dużą radość sprawiły uczniom zakupy w przyzakładowym sklepie. Drugim etapem wycieczki był pobyt w pałacu
w Zarzeczu. Dzieci zwiedziły rezydencję rodu Dzieduszyckich herbu Sas i poznały jego historię, zaprezentowaną przez przewodnika. Korzystając z pięknej jesiennej pogody, uczestnicy wycieczki spacerowali alejkami parku, podziwiając osobliwe gatunki drzew, krzewów
i rośli ozdobnych.
galeria 
 
 
 
 
26 września 2013r.
Dzień chłopca w tanecznym rytmie
 
   Jak co roku, Dzień Chłopca uczniowie naszej szkoły świętowali na dwa sposoby. Na lekcjach wychowawczych chłopcy otrzymali prezenty od swoich klasowych koleżanek. Natomiast 26 września wieczorem odbyła się dyskoteka dla uczniów klas 4-6.

   Przez trzy godziny każdy z uczestników zabawy miał okazję potańczyć, posłuchać muzyki oraz zjeść coś pysznego. Dla uczniów klas czwartych była to pierwsza dyskoteka. Po twarzach dzieci widać było, że wszyscy świetnie się bawią. Piosenki były zróżnicowane, więc każdemu mogło coś przypaść do gustu. Największej ochoty do szaleństwa na parkiecie nabraliśmy dopiero wtedy, gdy w sali gimnastycznej zrobiło się ciemno. Niestety, gdy wybiła godz. 19, czas było kończyć nasze pląsy.
Po imprezie pozostały miłe wspomnienia i zdjęcia, które można obejrzeć na stronie internetowej szkoły. Z niecierpliwością czekamy na następną dyskotekę, zaplanowaną na listopad.
galeria
 
 
  17 września 2013r.
Wybory  do  samorządu  uczniowskiego
 
    W dniu 17 września w naszej szkole zostały przeprowadzone wybory do Samorządu Uczniowskiego. W wyborach wzięło udział 164 uczniów klas V i VI obecnych w tym dniu w szkole. Komisja nadzorująca wybory (opiekunowie samorządu ) oraz reprezentanci uczniów (Wiktoria Bator i Karolina Kiczek) stwierdzili:
- oddano 164 głosy w tym 161 ważnych i 3 nieważne
- wyniki przedstawiają się następująco:
Katarzyna Cużytek - klasa VI c - 26 głosów
Małgorzata Galińska - klasa VI d - 20 głosów
Aleksander Inglot - klasa VI b - 19 głosów
Zuzanna Segiet - klasa VI a -17 głosów

Komisja nadzorująca wybory (opiekunowie i przedstawiciele uczniów) zdecydowała o następującym składzie Samorządu Uczniowskiego:
przewodnicząca samorządu - Katarzyna Cużytek
zastępcy - Małgorzata Galińska, Zuzanna Segiet, Aleksander Inglot
zarząd - Aleksandra Makar, Aleksandra Pieszko, Wiktoria Florek, Karol Dębicki 
 
   17 września 2013r.
SZTANDAR NA UROCZYSTOŚCIACH  PATRIOTYCZNO-RELIGIJNYCH - DZIEŃ SYBIRAKA
 
  "Jeśli nie zapomnę o Nich, Ty, Boże
na niebie, zapomnij o mnie"

                                                   (A. Mickiewicz)


  Każdego roku 17 września – w rocznicę sowieckiej napaści na Polskę obchodzony jest Dzień Sybiraka. Z tej okazji odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne na terenie Dawnego Opactwa ss. Benedyktynek. W tym roku wydarzenie miało podwójny charakter – jubileusz 85-lecia powstania Związku Sybiraków, a także 25 rocznica reaktywowania dnia „Weterana”. W uroczystości brali udział uczniowie naszej szkoły wraz ze sztandarem szkoły.
Uroczyste obchody rocznicowe rozpoczęły się Mszą św. w intencji zmarłych Sybiraków pozostałych na Syberii i zmarłych w Ojczyźnie oraz żołnierzy, którzy oddali życie na wszystkich frontach świata.
Pani prezes Związku Sybiraków Zofia Garczyńska przypomniała w krótkim rysie historię powstania Związku:- W dniach 29-30 czerwca 1928 roku w gmachu Politechniki Warszawskiej odbył się założycielski zjazd Związku Sybiraków z udziałem 2000 delegatów z całej Polski. Honorowym członkiem został między innymi Józef Piłsudski. Po Mszy św. poczty sztandarowe, zaproszeni goście przeszli w asyście orkiestry i Kompanii Honorowej pod Krzyż Golgoty Narodów. Tam został odegrany Hymn Narodowy oraz Hymn Sybiraków, odczytany Apel Poległych, Kompania Honorowa wykonała salwę honorową, a zaproszeni goście złożyli wiązanki kwiatów pod Krzyżem.
 
 
   15 września 2013r.
ZE SZTANDAREM NA REKORONACJI MATKI BOŻEJ
 
  Nowy poczet sztandarowy reprezentował naszą szkołę 15 września podczas rekoronacji cudownej figury Matki Bożej Bolesnej. Uroczystość odbyła się na jarosławskim Rynku.

   Mszy św. z udziałem licznych kapłanów i wiernych przewodniczył ks. abp Tadeusz Gocłowski. Podczas kazania zachęcał, by każdy z nas ofiarował Maryi korony z własnej wiary i miłości. Później nastąpiło nałożenie nowych (już czwartych) koron na skronie Matki Bożej Bolesnej i Jej Syna oraz zawierzenie mieszkańców miasta Jej matczynej opiece. Po Eucharystii ulicami miasta przeszła procesja z figurą Maryi. Pierwsza koronacja łaskami słynącego wizerunku odbyła się w roku 1755, również na Rynku.
W tej historycznej uroczystości naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas szóstych, którzy w bieżącym roku szkolnym będą służyć w poczcie sztandarowym. Należą do nich: Jagoda Stokłosa, Katarzyna Cużytek, Wiktoria Bator, Kornelia Zyzańska, Jakub Markowski, Kamil Dziedzic oraz Patryk Jabłecki.
 
 
6 września 2013r.
SPOTKANIE Z PISARKĄ I Z UTWORAMI FREDRY
 
    W pierwszym miesiącu nauki dzieci ze świetlicy szkolnej dwukrotnie odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną im. Aleksandra Fredry. Spotkały się z pisarką z Bielska – Białej oraz wysłuchały fragmentów utworów patrona biblioteki.

   6. września, w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, uczniowie wysłuchali fragmentów utworów Aleksandra Fredry. Znany pisarz żył w latach 1793- 1876. Tworzył głównie komedie. Urodził się w Surochowie koło Jarosławia.
Z kolei 18 września świetlicowa grupa spotkała się z pisarką Renatą Piątkowską. Goszcząca w bibliotece autorka książek dla dzieci opowiedziała o sobie i swojej twórczości. Mieszka w Bielsku – Białej, jest mamą Marty i Kacpra. Poza pisaniem lubi jeździć konno. Wśród jej utworów znajdują się m.in.: Opowiadania dla przedszkolaków, Opowiadania z piaskownicy, Przygoda ma kolor niebieski, Nie ma nudnych dni. Podczas spotkania nasi uczniowie mogli kupić wybrane książki i poprosić o dedykację ich autorkę.
 
 
   3 września 2013r.
INAGURACJA ROKU SZKOLNEGO
     
  Ponad 650 uczniów rozpoczęło 2 września nowy rok edukacji w naszej szkole. Na inaugurację złożyły się: Msza św., spotkanie z Panią Dyrektor oraz wychowawcami.

    Podczas wspólnej Eucharystii w parafii Matki Bożej Bolesnej nauczyciele, uczniowie i rodzice modlili się  
o błogosławieństwo na najbliższe 10 miesięcy pracy. W kazaniu o. Jakub Nesterowicz zaapelował, by ten czas poświęcić nie tylko na zdobywanie wiedzy, ale stawanie się coraz bardziej podobnym do Chrystusa. – Być drugim Jezusem to zadanie każdego chrześcijanina – powiedział kapłan. Spotkanie w sali gimnastycznej było dla uczniów okazją do zapoznania się z planami na nadchodzący rok szkolny. Pani Dyrektor Filomena Górecka - Bedla wyraziła nadzieję, że uczniowie podejmą spoczywające na nich obowiązki oraz zmierzą się z licznymi wyzwaniami, jakie niosą różnego rodzaju konkursy. Rozpoczęcie roku szkolnego było szczególnym momentem dla uczniów klas I i IV oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Wymieniona grupa rozpoczęła nowy etap edukacji oraz poznała wychowawców.
 
© sp4j - 2014r