English version

sp4jaroslaw

 

 

 O NAS

O szkole

Kadra

Kronika
Historia

Patron

 INFORMATOR

Wydarzenia

Plan lekcji

Kontakt z nami

 SERWISY

Świetlica

Biblioteka

Pedagog

Rzecznik Praw Ucznia

 DZIAŁALNOŚĆ

Samorząd Uczniowski

Koła zainteresowań

Gazetka szkolna

Euroczwórka

Sport

 KLASYFIKACJA

Statystyka

Najlepsi uczniowie

Sukcesy uczniów

Złoci absolwenci

 ROZMAITOŚCI

Galeria

Święto Szkoły

Nasze miasto

Bezpieczeństwo

Ciekawe strony

WYDARZENIA

 

Rok szkolny 2012/2013

Archiwum

 
 
26 czerwca 2013r.
DRUGOKLASIŚCI Z WIZYTĄ W URZĘDZIE MIASTA
 
     Uczniowie klasy II e zwiedzili 26 czerwca Urząd Miasta. Dzieci przywitał
w swoim gabinecie zastępca burmistrza Stanisław Misiąg, a o odpowiedzialnej pracy Wydziału Finansowego opowiedziała skarbnik miasta, Barbara
Maziarka. Uczniowie zwiedzili budynek Ratusza,w tym gabinet burmistrza Andrzeja Wyczawskiego, a także Salę Narad, w której spotykają się radni. Największe zainteresowanie, zwłaszcza wśród chłopców, wzbudziła praca Straży Miejskiej, a w szczególności działanie monitoringu.
 
25 czerwca 2013r.
MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA
 
    W dniu 25 czerwca odbył się Konkursy Czytelniczy o tytuł „Mistrza pięknego czytania”, którego ideą było rozwijanie, a także utrwalanie zainteresowań i nawyków czytelniczych. Konkurs adresowany był do wychowanków oddziałów przedszkolnych. Uczestnicy prezentowali teksty wybrane w drodze losowania. W kategorii pierwszej były to fragmenty m.in. „Detektywa Pozytywki” G. Kasdepke, „Pana Kuleczki” W. Widłaka i „Kubusia Puchatka” A. A. Milne, zaś w kategorii drugiej wiersze Doroty Gellner. Ocenie podlegała płynność czytania, dykcja oraz interpretacja.
Spośród 24 uczestników jury wyłoniło następujących laureatów:

w kategorii I
Mistrz pięknego czytania - Wiktoria Jaroni, 0 a
Mistrz pięknego czytania - Kacper Krzanowski, 0 b
Mistrz pięknego czytania - Jakub Gniady, 0 c

 I miejsce - Alicja Zabawa, 0 b
 II miejsce - Jagoda Drozdowicz, 0 b
 III miejsce - Igor Blok, 0 b

w kategorii II
 I miejsce - Krystian Dusiło, 0 b
 II miejsce - Słaby Patrycja, 0 c
 III miejsce - Mateusz Łuczko, 0 b

Gratulujemy wszystkim uczestnikom umiejętności i odwagi!!!
Wakacje za pasem… Zachęcamy więc do czytania w wolnym czasie, a w nowym roku szkolnym do korzystania ze zbiorów naszej biblioteki.
 
 
16 czerwca 2013r.
WYRUSZAMY NA WAKACJE
 
    Taki tytuł nosiło przedstawienie, które 19 czerwca uczniowie klasy IIe pokazali
w Centrum Kultury i Promocji.


   Spektakl został zaprezentowany podczas uroczystego finału konkursu plastycznego „Rynek oczami dziecka”. Wśród laureatów konkursu zostały m.in. dzieci z naszych oddziałów zerowych - Anna Baran (klasa Oa) i Jagoda Drozdowicz (klasa 0b.)
 
 
 
13 czerwca 2013r.
SZKOŁA PRZYJAZNA UTALENTOWANYM UCZNIOM
 
    Takim tytułem możemy oficjalnie posługiwać się od 13 czerwca. Nadał go nam Podkarpacki Kurator Oświaty podczas uroczystego podsumowania konkursów wojewódzkich. Jesteśmy jedyną szkołą podstawową na Podkarpaciu, która została w ten sposób uhonorowana.

    Wyróżnienie wynika z największej wśród wszystkich podstawówek w województwie liczby laureatów i finalistów kuratoryjnych konkursów przedmiotowych. Szkoła Podstawowa nr 4 w Jarosławiu corocznie może poszczycić się sporą grupą takich osób. Tym razem liczba ta wynosi 16 (5 laureatów i 11 finalistów). Uczniowie sięgnęli po najwyższe laury z przyrody, matematyki, języków obcych (angielskiego i niemieckiego)
i języka polskiego . Niektórzy zdobyli po dwa – trzy tytuły w różnych dziedzinach. Do grona laureatów i finalistów należą: Michał Parzniewski, Aleksandra Karcińska, Piotr Kaliciak, Przemysław Foryś, Bartosz Tylka, Gabriela Gronowicz, Emilia Matrejek, Marianna Szewczyk, Weronika Brzozowska i Michał Biliński. Warto przypomnieć, że nie tak łatwo zyskać wymienione tytuły. Wystarczy wspomnieć, że do każdego z konkursów przystępuje po kilka tys. osób. Jak podkreślają nauczyciele i sami uczniowie, tegoroczny sukces był możliwy dzięki ciężkiej pracy i licznym zajęciom pozalekcyjnym. Wymagało to zaangażowania od nauczyciela i ucznia. Ten pierwszy jest jak trener i przewodnik, który wskazuje drogę do sukcesu. Ale to uczeń musi chcieć skorzystać z podanych wskazówek i nie bać się wyzwań oraz dodatkowych zadań. – Praca w naszej szkole od wielu lat ukierunkowana jest na rozwijanie zdolności i talentów każdego młodego człowieka. Efektem są zdobywane laury, tytuły i czołowe lokaty
w zakresie naukowym, artystycznym i sportowym – podsumowuje dyrektor Filomena Górecka – Bedla.
Gratulujemy laureatom i finalistom, ich rodzicom oraz nauczycielom: p. Marii Dziaduś, p. Teresie Kiper, p. Wojciechowi Mazur, p. Małgorzacie Rogała, p. Grażynie Prusinowskiej, p. Lidii Wojtynie, p. Joannie Matusz – Smorąg, p. Ewelinie Pęcak, p. Grażynie Jaracz.
 
13 czerwca 2013r.
OSTATNIA DYSKOTEKA
 
    Przy dźwiękach muzyki szóstoklasiści pożegnali się 13 czerwca ze szkołą. Co prawda przed nam jeszcze 2 tygodnie nauki, ale ostatnia dyskoteka uświadomiła najstarszym uczniom, że czas rozstać się z „czwórką”. Dlatego, poza radosnym tańcem, nie zabrakło
i łez.
galeria
 
6 czerwca 2013r.
KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA PO NIEMIECKU
     6 czerwca 2013 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w II etapie konkursu czytelniczego w Krakowie, zorganizowanego przez Goethe-Institu. Była to już V edycja konkursu, a tegorocznym narzędziem konkursowym została wybrana książka niemieckiego pisarza Otfrieda Preusslera pt."Rozbójnik Hotzenplotz" "Den Reuber Hotzenplotz".
Uczniowie pani mgr Grażyny Jaracz: Aleksandra Iwanowicz, Adrianna Stanowska
i Michał Parzniewski konkurowali w pięknym czytaniu z 81 uczestnikami
z następujących  województw: podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego
i śląskiego.
Uczniowie  godnie reprezentowali naszą szkołę i wrócili do Jarosławia z wyróżnieniami
i pięknymi nagrodami.
 
 
 
1 czerwca 2013r.
DZIEŃ DZIECKA W OPACTWIE
 
     1 czerwca każdego roku pamiętamy o wszystkich dzieciach małych i dużych.
W Jarosławskim Opactwie festyn z tej okazji odbył się w niedzielę, 2 czerwca.
W jego przygotowanie włączyła się również nasza szkoła.


   Wspólne świętowanie rozpoczęło się od uroczystej Mszy św., po której wszyscy przeszli do parku, gdzie przygotowano mnóstwo atrakcji (zjeżdżalnie, koniki, basen
z piłeczkami, malowanie twarzy i wiele innych) a także występy dzieci i dorosłych. Prezentacje przygotowało wiele jarosławskich szkół i przedszkoli, między innymi uczniowie i rodzice naszej szkoły. Dzieci z „czwórki” wykonały taniec ze wstążką, wyrecytowały wiersz „Ptasie Radio” i po mistrzowsku przedstawiły bajkę pt. „Kopciuszek”. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziło przedstawienie pt. „Królewna Śnieżka” w wykonaniu dorosłych, którego pomysłodawcą była siostra Beata Zawiślak. W rolę dwóch Krasnali wcielili się księża z Opactwa, a pozostałe role odegrali rodzice uczniów oraz nauczycielki: p. Beata Łuc – Piela i p. Urszula Rogała.
    Przedstawienie było prezentem – niespodzianką, która przygotowana w wielkiej tajemnicy wywołała ogromne zdziwienie i uśmiech na twarzach chyba wszystkich,
a szczególnie dzieci, które po raz pierwszy zobaczyły swoich rodziców w tak nietypowych rolach. Festyn zakończył się modlitewnym dziękczynieniem Bogu za to radosne świętowanie.
 
23 maja 2013r.
EKOLOGIA W EUROPIE
 
    Dni Europejskie są obchodzone w naszej szkole cyklicznie, zawsze w maju. Tym razem tematem przewodnim była ekologia. Klasy szóste przygotowały specjalne scenki tematyczne, klasy czwarte - plakaty. Nie zabrakło również konkursów.

   Dni Europejskie zapoczątkowało przedstawienie klasy IV b, podczas którego mogliśmy dowiedzieć się nieco o krajach europejskich. Następnie odbyło się rozdanie nagród w konkursach zorganizowanych w ramach tych dni. Spośród 42 uczniów klas V
i VI biorących udział w konkursie wiedzy o krajach anglojęzycznych najlepsza okazała się Marianna Szewczyk (VI b). Na drugim miejscu znalazła się Aleksandra Karcińska (VI a), natomiast na trzecim – Emilia Matrejek (VI b). Zostało przyznane również wyróżnienie. Otrzymała je Jagoda Stokłosa (V c). Także osoby posiadające talent muzyczny miały okazję zaprezentować swoje umiejętności. W konkursie piosenki europejskiej główna nagroda przypadła Mai Myszkowskiej i Katarzynie Wygnaniec z klasy V c. Po rozdaniu nagród klasy VI zaprezentowały scenki o tematyce ekologicznej. Mieliśmy okazję obejrzeć m.in. ekologiczny pokaz mody w wykonaniu klasy VI a oraz nową wersję (oczywiście ekologiczną) „Czerwonego Kapturka” przedstawioną przez klasę VI b.
 
17 maja 2013r.

KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH

 

    Dnia 17 maja 2013 roku odbył się konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych. Konkurs został zorganizowany w ramach zbliżających się Dni Europejskich. organizatorami byli nauczyciele języka angielskiego. W konkursie wzięło udział 42 uczniów z klas V i VI. Uczniowie zmagali się z zadaniami dotyczącymi historii, kultury i obyczajów krajów anglojęzycznych.

 
15 maja 2013r.

KONKURS PIOSENKI EUROPEJSKIEJ

 

    Jak co roku w naszej szkole został zorganizowany konkurs piosenki europejskiej.
W tym roku odbył się on 15 maja. Uczniowie klas IV-VI mogli wykonać dowolną piosenkę w języku europejskim. Organizatorami konkursu byli nauczyciele języka angielskiego p. Ewelina Pęcak, p. Joanna Matusz-Smorąg oraz p. Barbara Iwasieczko
i p. Grzegorz Kulas. W konkursie wystąpiło 15 uczestników spośród których zostaną wyłonieni zwycięzcy. Ogłoszenie wyników podczas Szkolnych Dni Europejskich.

galeria

 
15 maja 2013r.

ZBIÓRKA DLA SCHRONISKA

 

   Uczniowie klasy IV b zorganizowali na terenie naszej szkoły zbiórkę darów rzeczowych i pieniędzy dla zwierząt w schronisku.
Akcja pod hasłem "Wspomóż zwierzęta" spotkała się z dużym odzewem ze strony uczniów. Ponad 200 kg karmy, koce, miśki i zabawki zostały przekazane w dniu 15 maja do schroniska w Orzechowcach.
Szczególne zaangażowanie w akcję wykazały uczennice: Wiktoria Florek, Zuzanna Kopciuch, Martyna Kowalczyk, Kinga Moskal, Oliwia Pasternak i Julia Szram oraz rodzice: p. Magdalena Szram,  p. Artur Kopciuch i p. Grzegorz Moskal.
Dziękujemy za wsparcie naszej akcji.

galeria

 
14 maja 2013r.

MICHAŁ DZIEWIĄTY W DIECEZJI

 

    Michał Biliński z klasy VI c został jednym z 14 laureatów diecezjalnego konkursu biblijnego pod hasłem „Być solą ziemi”. Zajął dziewiąte miejsce. Finał trzyetapowych zmagań młodych znawców Pisma Świętego odbył się 14 maja
w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Spotkało się w nim 123 uczniów.

    Coroczny konkurs biblijny przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych diecezji przemyskiej. Zawsze cieszy się sporym zainteresowaniem. Tym razem w etapie szkolnym (odbył się w listopadzie) w całej diecezji wystartowało 4100 osób. Do zmagań na szczeblu dekanalnym (koniec lutego) przeszło 810 uczniów, a do majowego finału zakwalifikowało się ponad 120 uczestników. W każdym etapie należało wykazać się perfekcyjną wręcz znajomością Listów św. Pawła. Spośród piszących test finałowy, 14 najlepszych uczniów otrzymało tytuł laureata. Michał Biliński zdobył miejsce dziewiąte. Dla ucznia VI c jest to już drugi sukces w tym konkursie. Rok temu również został laureatem, zdobywając miejsce siódme. W bieżącej edycji druga nasza reprezentantka, Daria Propola z VI d, otrzymała tytuł finalistki.

     Zanim katecheci ocenili prace i uczniowie poznali wyniki, wszyscy uczestnicy konkursu spotkali się w kaplicy seminaryjnej na wspólnej Eucharystii, której przewodniczył ks. bp Adam Szal. Był też czas na obejrzenie miejsca nauki przyszłych księży oraz na poczęstunek.

galeria

 
3 maja 2013r.

W ŚWIĘTO KRÓLOWEJ POLSKI I KONSTYTUCJI

 

    Msza św. za Ojczyznę, przemówienia przedstawicieli władz oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem – tak w Jarosławiu wyglądały trzeciomajowe uroczystości, w których udział wzięli także przedstawiciele naszej szkoły wraz ze sztandarem.

      Reprezentantami szkolnej społeczności byli uczniowie klasy VI b. Udział we Mszy św. w parafii NMP Królowej Polski stał się okazją do wspólnej modlitwy za Polskę oraz szczególnej lekcji historii. Ks. Marek Pieńkowski przypomniał bowiem w kazaniu ważne i trudne wydarzenia z dziejów Ojczyzny, w których nasi rodacy zawsze zawierzali się opiece Matki Bożej. Po Eucharystii przeszliśmy pod pomnik Konstytucji 3 maja. Tam wysłuchaliśmy okolicznościowych przemówień oraz złożyliśmy kwiaty.

 
 
26 kwietnia 2013r.

POTRÓJNE ZWYCIĘSTWO W ZLOCIE GWIAŹDZISTYM

 

„Obok Orła znak Pogoni, poszli nasi w bój bez broni – 150. rocznica Powstania Styczniowego – mieszkańcy Podkarpacia w Powstaniu Styczniowym” - tak
w pełni brzmiał temat tegorocznej, dwunastej już edycji Zlotu Gwiaździstego – Śladami Przeszłości. Młodzi ludzie biorący udział w konkursie o zasięgu byłego województwa przemyskiego musieli napisać prace poświęcone konkretnym bohaterom wydarzeń 1863 roku. Pierwsze trzy miejsca w kategorii szkół podstawowych przypadły naszym uczennicom. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród miało miejsce 26 kwietnia w jarosławskim Opactwie.

    Konkurs historyczny organizowany przez Burmistrza Jarosławia, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Fundację Zielińskich cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Powstające prace wymagają poważnych badań historycznych oraz rozmów ze świadkami minionych wydarzeń. Tegoroczny temat stał się o tyle trudniejszy, że dotarcie do bezpośrednich uczestników powstania 1863 jest niemożliwe. Uczestnicy konkursu musieli zatem odnaleźć osoby, które pamiętają świadectwa powstańców.
     Prace naszych uczennic zdobyły największe uznanie jurorów.
I miejsce otrzymała Dominika Sęk (klasa VI a), II miejsce – Oliwia Gładysz (VI a), III miejsce – Weronika Brzozowska (VI b). Ponadto wyróżnienia otrzymali: Karolina Mazur (VI a), Kornela Puszyńska (VI a), Michał Parzniewski (VI a), Hubert Olejarz (VI c), Michał Biliński (VI c) i Michał Krzywiński (VI c).   Ponadto szkoła zdobyła zespołowo największą liczbę punktów za oceniane prace i otrzymała Puchar Przechodni Dowódcy Garnizonu Jarosław. Warto dodać, że nasi uczniowie od lat zajmują czołowe lokaty w tym konkursie.

galeria

 
24 kwietnia 2013r.

UZALEŻNIENIOM POWIEDZIELI NIE

 

    Dobiegła końca kampania profilaktyczna „Uzależnieniom mówimy NIE”, skierowana do uczniów klas IV jarosławskich szkół podstawowych. W czasie trwania akcji przeprowadzono pogadanki na temat zagrożeń związanych z wczesną inicjacją alkoholową i narkotykową. Ostatnim etapem kampanii był konkurs plastyczny, dotyczący powyższej tematyki.

      I miejsce zajęła nasza uczennica z klasy IV b, Martyna Cena. Wyróżniony zaś został Dawid Adamiec z klasy IV d. Laureaci oraz pozostali uczniowie, biorący udział
w konkursie otrzymali z rąk przewodniczącego Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pamiątkowe dyplomy, a także nagrody rzeczowe.
    Szkoła otrzymała pakiet filmów dydaktycznych, dzięki którym tematyka zagrożeń związanych z uzależnieniami z pewnością będzie w przyszłości przypominana uczniom.

dyplomy

 
22 kwietnia 2013r.

UCZCILI DZIEŃ ZIEMI

 

     22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi – czas, kiedy mamy sobie uświadamiać, czym jest dla nas planeta, na której mieszkamy i jak ją chronić. Klasy II e, III a
i III b uczciły ten dzień w szczególny sposób. Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku.


     Drugoklasiści z tej okazji przygotowali widowisko poetycko – muzyczne „SOS dla Ziemi, czyli posprzątajmy naszą planetę”. Przedstawienie miało wydźwięk edukacyjny. Jego odbiorcy poznali szereg zachowań ekologicznych, których stosowanie
w codziennym życiu jest bardzo ważne. Na zakończenie odbył się pokaz mody ekologicznej. Uczniowie II e wyszli na „wybieg” w samodzielnie zaprojektowanych
i wykonanych strojach oraz biżuterii. Wszystko zostało przygotowane z materiałów wtórnych.
    Z kolei uczniowie klas: III a i III b włączyli się w akcję pisania listów do Ziemi, odbywającą się pod patronatem Fundacji Ekologicznej „Arka”. Treść listów miała zachęcić dorosłych do ochrony środowiska. Dzieci wybrały się też wspólnie do parku miejskiego, by uporządkować zieleńce i posegregować śmieci.

 

 
19 kwietnia 2013r.

WYŚPIEWAŁA PIERWSZE MIEJSCE

 

    Nasza uczennica Katarzyna Wygnaniec zajęła I miejsce w powiatowym konkursie piosenki O Złoty Klucz do Sławy. Konkurs odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu 19 kwietnia, a koncert finałowy – 9 maja.

     Katarzyna Wygnaniec z klasy V c wyśpiewała sobie zwycięstwo piosenką Być kobietą (słowa Magdalena Czapińska, muzyka Włodzimierz Korcz, wykonanie oryginalne Alicja Majewska). Rywalizacja była spora – ogółem w zmaganiach o Złoty Klucz wzięło udział 40 solistów i 3 zespoły. Uczestników podzielono na 4 kategorie. Wśród starszych uczniów szkół podstawowych (klasy IV – VI) wygrała nasza reprezentantka. Podczas przesłuchań konkursowych widzami byli tylko jurorzy oraz uczestnicy wraz z opiekunami. Okazją do zaprezentowania się w znacznie szerszym gronie stał się koncert laureatów, który odbył się 9 maja.

galeria

 
12 kwietnia 2013r.

UROCZYSTOŚCI KATYŃSKO-SMOLEŃSKIE

 

     12 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 wraz pocztem sztandarowym brali udział w uroczystościach katyńsko-smoleńskich przy kościele Chrystusa Króla
w Jarosławiu. Mszy św. przewodniczył bp Adam Szal. Po Mszy św. przed pomnikiem odbył się Apel Poległych Wojska i Policji. Żołnierze oddali salwę honorową. Delegacja naszej szkoły złożyła wiązankę kwiatów przed pomnikiem. Poczet sztandarowy reprezentowali: Karolina Mazur, Kornela Puszyńska, Oliwia Gładysz, Dominika Sęk, Katarzyna Grzeszczak, Michał Parzniewski - VI a oraz Filip Żołyniak - VI d.

galeria

 
12 kwietnia 2013r.

KONKURS INFORMATYCZNY

 

    Uczeń klasy VI b - Piotr Brzyski wziął udział w Ogólnopolskim Konkursie Informatycznym Simba 3D. Jego praca - Altanka ogrodowa, została wyróżniona spośród 140 innych prac. Gratulujemy!!!!!!!

12 kwietnia 2013r.

TURNIEJ BRD

 

      Drużyna w składzie: Piotr Brzyski, Michał Wywrót i Oskar Lorenowicz reprezentowała naszą szkołę w Międzyszkolnym Etapie Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Zmagania polegające na pisaniu testu z wiedzy
o BRD, zajęć praktycznych z udzielania pierwszej pomocy oraz pokonania toru składającego się z dziesięciu różnych przeszkód odbyły się w piątek 12 kwietnia
w Gimnazjum nr 2. Drużyna naszej szkoły zajęła zaszczytne drugie miejsce, a Piotr Brzyski okazał się najlepszym zawodnikiem ze szkół podstawowych.

 

 
4 kwietnia 2013r.

EGZAMIN KLAS SZÓSTYCH

 

     88 szóstoklasistów naszej szkoły przystąpiło 4 kwietnia do ogólnopolskiego egzaminu. Rozpoczął się on o godz. 9.

     Jak zawsze, test dawał możliwość zdobycia 40 punktów. Przewidziany czas na jego rozwiązanie to 60 minut. Uczniowie mieli wykazać się m.in. umiejętnością napisania listu,
w którym polecą przyjacielowi książkę. Ponadto należało np. obliczyć pole i obwód podłogi, rozwiązać zadania tekstowe oraz odpowiedzieć na pytania sprawdzające wprawne czytanie ze zrozumieniem. 5 naszych uczniów nie musiało dziś pisać sprawdzianu, gdyż tytuł laureata wojewódzkiego konkursu przedmiotowego zwalniał ich
z tego obowiązku, dając maksymalną ilość punktów z testu.

 

25 marca 2013r.

PORANEK Z POETKĄ

 

        Gościem oddziału przedszkolnego 0 b była jarosławska poetka, Pani Anna Gajda. Podczas spotkania z dziećmi pisarka zaprezentowała swoją twórczość, zawartą między innymi w tomikach: „Idzie rok”, „Kolorowe marzenia” oraz „Pomaluj mi świat”. Autorka, w związku z obchodzonym obecnie Rokiem Juliana Tuwima, recytowała
i czytała swoje ulubione wiersze z dzieciństwa, autorstwa tego poety. Odpowiedziała również na wiele niełatwych pytań postawionych przez najmłodszych. Dotyczyły one pasji jarosławskiej literatki. Warto podkreślić, że autorkami ilustracji do wspomnianych tomików dla dzieci są wnuczki Pani Anny, w tym Dominika Katan, nasza uczennica oddziału 0 b.

galeria

 
19 marca 2013r.

„LOKOMOTYWA” RUSZYŁA… SPOTKAMY SIĘ „W TUWIMOWIE”

 

     Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 grudnia 2012 r., obecny rok 2013 ustanowiono Rokiem Juliana Tuwima. W związku z tym wychowankowie oddziału przedszkolnego 0 b przygotowują się do programu artystycznego
„W Tuwimowie”.

    Spektakl przybliży uczniom naszej szkoły postać samego Juliana Tuwima - jego życiorys oraz twórczość. Oddział 0 b odwiedziły uczennice Zespołu Szkół Plastycznych
w Jarosławiu wraz z pedagog Moniką Blok. Goście wysłuchali wierszy autora „Lokomotywy” w interpretacji dzieci. Następnie wszyscy wspólnie wykonali portret Tuwima oraz ilustracje do jego utworów.

galeria

 
4 - 6 marca 2013r.
Szkolne rekolekcje wielkopostne

TRZY DNI DLA DUCHA

 

      Od 4 do 6 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcjach
w Bazylice Matki Bożej Bolesnej. Nauki głosił ks. Rafał Wojdyło
z jarosławskiego Opactwa. Oto główny sens słów, które skierował do nas kapłan.


4 marca
    Tego dnia na rekolekcjach ksiądz przedstawił nam historię Nennoliny, chorej dziewczynki z Rzymu, która do końca swoich dni była blisko Pana Boga. Zmarła
w wieku sześciu lat na nowotwór. W trakcie choroby dziewczynka straciła nogę, ale mimo tego nie narzekała. Wszystkimi swoimi przeżyciami dzieliła się z Panem Jezusem, pisząc do Niego listy.
5 marca
     Drugiego dnia rekolekcjonista pokazał nam dziwoląga. To niezwykłe stworzenie miało ogromne, gumowe uszy, długi język, serce z kamienia, opaskę na oczach i rękawice bokserskie. To wszystko było niezbędne do podsłuchiwania, rozgłaszania plotek, bycia nieczułym na potrzeby innych oraz bicia innych. Ksiądz uświadomił nam, że często sami robimy z siebie takie dziwolągi i trzeba mocno pracować nad sobą, by się nie stać takim ohydnym stworem.
6 marca
    Ksiądz podsumował nauki z poprzednich dni. Opowiedział też o chłopcu, który
w nietypowy sposób radził sobie ze swoimi grzechami. Otóż naklejał sobie np. kolorowe naklejki w różnych miejscach domu, które przypominały mu jak ma się zachowywać
i czego unikać. Każdy sposób, także taki, jest dobry na unikanie zła i stawanie się lepszym. A nasze słabości łatwiej jest pokonywać, gdy skoncentrujemy się na jednej wadzie i postaramy się ją wyeliminować. Kiedy już się z nią rozprawimy, bierzemy się za następną. Poprawianie się od razu z wszystkich złych skłonności nie przynosi rezultatu.

 
27 lutego 2013r.
Dekanalny etap konkursu biblijnego

LISTY ŚW. PAWŁA ZNAJĄ ŚWIETNIE

 

       21 uczniów z 7 szkół podstawowych dekanatu Jarosław I wzięło udział w II etapie konkursu biblijnego, poświęconego listom św. Pawła. Egzamin młodych znawców Pisma Świętego odbył się 27 lutego w Kolegiacie.

      Etap dekanalny poprzedził w listopadzie szkolny konkurs biblijny, w którym każda placówka wyłoniła 3 najlepszych uczniów. Oni to spotkali się w ostatnią środę lutego
w świetlicy przy Kolegiacie. Nad przebiegiem konkursu czuwał ks. dziekan Jan Jagustyn. W ciągu godziny uczniowie musieli odpowiedzieć pisemnie na 39 szczegółowych pytań, odnoszących się do Listów św. Pawła do Rzymian, Galatów
i Filipian. Po rozwiązaniu przez dzieci testu, komisja konkursowa przystąpiła do wyłonienia zwycięzców. Natomiast ks. proboszcz Marian Bocho oprowadził uczniów po świątyni, przedstawiając dzieje łaskami słynącego wizerunku Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin. Zaprosił także wszystkich na uroczystą koronację obrazu. Po zwiedzaniu przyszedł czas na poczęstunek, a następnie ogłoszenie wyników.
Zwycięzcami okazali się: Michał Biliński ze Szkoły Podst. nr 4 (I miejsce), Daria Propola również z SP nr 4 (II miejsce) oraz Monika Czop (także SP 4) i Wiktoria Machała (SP w Wólce Pełkińskiej) - te dwie uczennice zajęły miejsce III. Wymienieni uczniowie będą reprezentować nasz dekanat podczas ostatniego już, diecezjalnego etapu konkursu, który odbędzie się 14 maja w Wyższym Seminarium Duchownym
w Przemyślu. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

    

7 lutego 2013r.
Dyskoteka przed feriami

KARNAWAŁOWO I WALENTYNKOWO

 

     Jak zwykle w naszej szkole uczniowie klas IV – VI mieli okazję uczestniczyć
w dyskotece karnawałowo – walentynkowej. Tym razem odbyła się ona 7 lutego. Młodsi uczniowie przed południem mieli zabawę.


    Wśród atrakcji dyskoteki było rozdawanie kartek walentynkowych. Specjalną pocztę
z okazji 14 lutego zorganizowali uczniowie z samorządu. Wiele osób oczekiwało
z niecierpliwością na wręczenie im koperty... Równie emocjonujące były wybory miss dyskoteki. Rywalizacja odbyła się w trzech kategoriach wiekowych. Wśród uczennic klas IV zwyciężyła Klaudia Ścibor z IV a. Miss klas V została Katarzyna Cużytek (V a), a klas VI – Marlena Kremer (VI b).
Karnawałowe spotkanie było ostatnią w tym roku szkolnym dyskoteką – nie licząc pożegnalnej imprezy szóstoklasistów.

galeria

6 lutego 2013r.
Konkurs recytatorski poświęcony A. Jenke

LAURY W ROGÓŻNIE

 

    Tradycją stały się już coroczne wyjazdy naszych uczniów do Rogóżna na organizowany przez tamtejszą szkołę konkurs recytatorski poświęcony Służebnicy Bożej Anny Jenke. Jak w poprzednich latach, i tym razem (dokładnie 6 lutego) nasi reprezentanci zdobyli czołowe lokaty.

     Konkurs Recytatorski Poezji o Annie Jenke odbywa się zawsze w lutym w Rogóżnie koło Łańcuta, w szkole noszącej imię jarosławskiej kandydatki na ołtarze. Uczniowie
z powiatu łańcuckiego oraz m.in. Jarosławia i Przeworska zmagają się w trzech kategoriach: recytacja wierszy, scenka z życia Anny Jenke oraz piosenka poświęcona tej postaci. W jury zasiadają poloniści oraz przedstawiciele Kurii Metropolitalnej
w Przemyślu i Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

    W tegorocznej edycji konkursu I miejsce w kategorii piosenka zajęła nasza uczennica z klasy Vc, Katarzyna Wygnaniec. Dobre lokaty osiągnęliśmy również
w recytacji i inscenizacji. W obu kategoriach nasza szkoła zdobyła III miejsce (recytacja – Kaja Stalmaska z Vd, inscenizacja – uczniowie V d: Małgorzata Galińska, Gabriela Pajda, Jakub Markowski, Sylwia Kądziołka, Klaudia Matyka). Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

 

 
5 lutego 2013r.
Szkolny Dzień Matematyki

NA WESOŁO I POWAŻNIE


    Po raz kolejny wszyscy uczniowie mieli okazję uczestniczyć w Szkolnym Dniu Matematyki. Tegoroczne święto królowej nauk odbyło się 5 lutego i, jak zwykle, stało się sposobnością do wesołego i poważnego spojrzenia na przedmiot, bez znajomości którego trudno poradzić sobie w życiu.

   Dzień ten poprzedziły liczne konkursy związane z matematyką. Klasy czwarte i piąte uczestniczyły np. w zmaganiach dotyczących matematycznych zagadek. We wszystkich oddziałach odbyły się lekcje matematyki w języku niemieckim i angielskim, dzieci wykonały też obcojęzyczne plakaty na ten temat. W ramach techniki piątoklasiści zrobili mozaiki matematyczne, wyeksponowane na korytarzu III piętra. Powstały też gazetki poświęcone m.in. wybitnym matematykom i sukcesom uczniów w dziedzinie wspomnianego przedmiotu. Na każdym przedmiocie 5 lutego była mowa o liczbach, rachunkach, figurach geometrycznych itp. W Szkolny Dzień Matematyki zaangażowali się także najmłodsi uczniowie (klas 1-3), aktywnie uczestnicząc w specjalnych lekcjach. Polegały one np. na zabawach dydaktyczno- ruchowych na temat figur geometrycznych, układaniu matematycznych rymowanek oraz obliczeniach zegarowych.

Zmagania najstarszych

   Kulminacją Dnia Matematyki był trzyetapowy konkurs dla szóstoklasistów. Każdą klasę reprezentowała trzyosobowa drużyna. Uczniowie o wybitnych zdolnościach matematycznych utworzyli tzw. drużynę mistrzów. Każdy uczestnik otrzymał 3 kartki oznaczające tzw. szanse. Zła odpowiedź lub jej brak kosztował utratę szansy. Punkty zdobyte podczas I i II etapu gry zasilały konto klasy, do której uczęszczał dany zawodnik. W III etapie uczniowie zdobywali punkty na własne konto i walczyli
o indywidualne zwycięstwo. Po ostrej rywalizacji, która wzbudzała wśród uczniów wiele emocji, jury wyłoniło zwycięzców:

I miejsce: drużyna mistrzów,
II miejsce: klasa VI b
III miejsce: klasa VI a
IV miejsce: klasa VI c
V miejsce: klasa VI d.

Indywidualnie najlepsza okazała się Emilia Matrejek z VI b, na drugim miejscu uplasował się Michał Parzniewski z VI a, na III jego klasowy kolega, Przemysław Foryś.
   Zwycięzcy oraz wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni brawami i nagrodami rzeczowymi. Każdy uczeń uświadomił sobie natomiast, że matematyka to podstawa, bez opanowania której trudno funkcjonować w zwykłym, codziennym życiu.

galeria

 
luty 2013r.

Z POMOCĄ NASZYM RODAKOM

 

     W styczniu i lutym nasi uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w zbiórce książek dla Polaków na Wschodzie. Zebraliśmy kilkaset egzemplarzy. Wszystkie zostały przewiezione do świetlicy przy Kolegiacie, gdzie oczekują na przyjazd księdza z obwodu wołyńskiego. Kapłan zabierze książki do jednej z tamtejszych bibliotek.

 
31 stycznia 2013r.
Świetlicowy turniej tańca

YOU CAN DANCE

 

     Jak co roku, w świetlicy szkolnej odbył się turniej tańca "You can dance". Święto pląsów i muzyki miało miejsce 31 stycznia.

Taneczną ucztę zaszczyciła swoją obecnością Pani Dyrektor. Zmaganiom tancerzy bacznie przyglądały się panie zasiadające w jury: Anna Skowrońska, Elżbieta Musur
i Beata Łuc – Piela. Swoje umiejętności zaprezentowało 21 uczniów uczęszczających do świetlicy. Wszyscy wypadli rewelacyjnie, jednak zadaniem komisji było wyłonienie zwycięzców. I miejsce zajęła Patrycja Stremkowska, II miejsce - Julia Wojtowicz, III - Michał Paszek. W świetlicowej uroczystości wzięli też udział członkowie rodzin niektórych dzieci. W przerwie , gdy obradowała komisja, czas umilali wszystkim tancerze oraz muzycy z VI i V klas: Małgorzata Piśko, Michał Parzniewski, Julia Zarzecka
i Małgorzata Galińska.

galeria

 
13  stycznia 2013r.

JASEŁKA W WYKONANIU PIĄTOKLASISTÓW

 

    Styczeń to czas jasełek – przedstawień nawiązujących do Bożego Narodzenia. Piątoklasiści z naszej szkoły pokazali 13 stycznia takie spektakl w Białej Kaplicy klasztoru Ojców Dominikanów. Widzami byli uczestnicy niedzielnej Mszy św. odprawianej o godz. 11. Wcześniej to samo przedstawienie młodzi artyści zaprezentowali w szkole. Odbiorcami byli uczniowie klas 4-6.

galeria

 
13 - 18 stycznia 2013r.

GOŚĆ Z NIEMIEC

 

     W dniach od 13 - 18 stycznia 2013 roku gościł w naszej szkole niemiecki wolontariusz pan Marius Heisler. Przybył on na zaproszenie nauczycielki języka niemieckiego pani mgr Grażyny Jaracz, która nawiązała z nim współpracę będąc
z uczniami naszej szkoły na obozie językowym w Długopolu Zdroju. Celem jego wizyty było zachęcanie uczniów uczących się języka niemieckiego do bezpośredniej konwersacji. Zajęcia przebiegały w bardzo miłej atmosferze. Po pierwszym onieśmieleniu uczniowie otworzyli się i bez przeszkód rozmawiali po niemiecku na różne tematy. Pan Marius był pełen podziwu dla umiejętności językowych piąto i szóstoklasistów. Uczniowie nawiązali z nim serdeczny kontakt i kontynuują tę znajomość poprzez pisanie listów i e-maili.

 

pan Marius Heisler

 

"Besuch aus Deutschland"

 

     Vom 13. bis zum 16. Januar 2013 hat der deutsche Volontär Marius Heisler unsere Schule besucht. Er ist auf Einladung von unserer Deutschlehrerin Frau Grażyna Jaracz zu uns gekommen. Die beiden haben sich erstmals in Długopole getroffen, wo Frau Jaracz mit den Schülern an einem Sprachtraining, der sogenannten Euroweek, teilgenommen hat.
Ziel des Besuchs aus Deutschlad war es, die Schüler zu direkten Konversationen in deutscher Sprache zu ermutigen. Die Konversationsstunden wurden von Herrn Heisler in netter und freundlicher Atmosphäre durchgeführt. Nach anfänglicher Schüchternheit, sprachen die Schüler binnen kürzester Zeit in sehr gutem Deutsch. Herr Heisler stellte ihnen diverse Fragen und bekam stets richtige Antworten von den Kindern. Er war begeistert, dass die Kinder, welche die 5. und 6. Klasse der Grundschule besuchen und erst 2 oder 3 Jahre Deutsch lernen, schon so gut Deutsch sprechen können. Die Schüler konnten mit Herrn Heisler auch über seinen Besuch hinaus bleibende Bekanntschaften schließen und bleiben sicherlich mit ihm in Kontakt, via Brief, E-Mail oder Facebook.

 
6 stycznia 2013r.
W uroczystość Trzech Króli

SZLIŚMY W ORSZAKU

       Podobnie jak przed rokiem, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Orszaku Trzech Króli, który odbył się 6 stycznia. Przystrojeni w niebieskie szaty, reprezentowaliśmy kontynent afrykański.

     Każdy uczeń otrzymał specjalny strój. Dziewczęta przebrane były za dwórki afrykańskiego władcy, chłopcy za dzielnych wojów. Nasz orszak wyruszył sprzed kościoła Matki Bożej Bolesnej. Po drodze , przy parafii Trójcy Świętej, dołączyły do nas dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11. W tym samym czasie z innych parafii wyszły orszaki: azjatycki, europejski i Świętej Rodziny. Wszyscy maszerowali raźno, choć pogoda nie sprzyjała. Wspólnym celem był Rynek naszego miasta, gdzie na scenie nasi przedstawiciele oddali hołd Jezusowi, Maryi i św. Józefowi, składając prezenty oraz mówiąc wiersze.
     Zanim jednak dotarliśmy do „Betlejem:, przechodziliśmy obok zionącego nienawiścią Heroda oraz diabłów, które za wszelką cenę chciały odciągnąć nas od Dzieciątka . Herod był chorobliwie zazdrosny o to, że ktoś może odebrać mu władzę. Szatan zaś oferował wiele atrakcji, które miały zastąpić wizytę w żłóbku. Na szczęście na tej drodze byli też aniołowie, którzy pomogli pokonać trudności. W rolę wymienionych tu postaci wcieliła się jarosławska młodzież.

 
12 grudnia2012r.

MAŁA KSIĘŻNICZKA

Wyjazd do Teatru Maska

   Fabuła, gra aktorska i stroje to niewątpliwe zalety spektaklu „Mała księżniczka”, na który 12 grudnia wybrali się do rzeszowskiego Teatru „Maska” uczniowie klas VI b i V c.

    Przedstawienie było oparte na powieści F. Hodgson Burnett pod tym samym tytułem. Sztuka opowiada historię trzynastoletniej Sary Crew, która po wyjeździe ojca za granicę trafia do londyńskiej prywatnej szkoły prowadzonej przez bezwzględną
i chciwą pannę Minchin. Dziewczynka doświadcza wielu upokorzeń ze strony wspomnianej pani oraz koleżanek. Znosi to z pokorą, wierząc, że kiedyś los się odmieni.
Aktorzy Teatru „Maska” świetnie zaprezentowali dorosłych i młodych bohaterów. Na uwagę zasługiwały stroje, które przeniosły nas w dawne czasy,
a chwilami pozwalały odczuć klimat Indii. To wszystko sprawiło, że czas na widowni płynął bardzo szybko. Polecamy ten spektakl innym klasom oraz szkołom.

 
10 grudnia2012r.

ZUPEŁNIE JAK W KWIETNIU

 

     Najstarsi uczniowie naszej szkoły w poniedziałek, 10 grudnia pisali próbny test szóstoklasisty. Mieli okazję zobaczyć, jak będzie wyglądał ten najważniejszy egzamin w życiu ucznia szkoły podstawowej, który odbędzie się w kwietniu.

    Przebieg sprawdzianu był taki sam jak tego właściwego, odbywającego się
w kwietniu. Tymczasem już w grudniowy poranek uczniowie mogli zobaczyć, co ich czeka za kilka miesięcy. W każdej sali pisało średnio po 13 – 14 osób, każda w osobnej ławce. Nad przebiegiem sprawdzianu czuwały trzyosobowe komisje. Co do spraw technicznych, to ważne było, by nie zapomnieć legitymacji szkolnej oraz poprawnie zakodować swoją pracę – zamiast imienia i nazwiska wpisać pesel i odpowiedni kod. Oprócz testu, każdy otrzymał kartę odpowiedzi do zadań zamkniętych. Zdaniem uczniów, z którymi rozmawialiśmy po zakończeniu testu, najtrudniejsze okazały się zadania z matematyki. Taką opinię wyraziły m.in. Marlena Kremer z klasy VI b
i Gabriela Gronowicz z VI a. Według Marleny niełatwe było także rozplanowanie czasu na sprawne rozwiązanie wszystkich 25 zadań. – Na pewno należało pamiętać, by wygospodarować go więcej na wypracowanie z języka polskiego – podkreśla uczennica VI b. – Nie licząc matematyki, sprawdzian był dość łatwy – podsumowuje Gabrysia z VI a. Test trwał godzinę. Osoby korzystające z wydłużonego czasu mogły zmagać się
z zadaniami o 30 minut dłużej. Maksymalnie do zdobycia było 40 punktów. I tych czterdziestek życzymy wszystkim teraz, a przede wszystkim 9 kwietnia!

 
6 grudnia2012r.

OBDARZYŁ NAS PREZENTAMI

 

    Jak co roku, 6 grudnia odwiedził nas dobry znajomy – św. Mikołaj. Oczywiście przyniósł wór ze słodyczami i sprawdził nasze wyniki w nauce oraz zachowaniu.

    Zanim św. Mikołaj przybył na ulicę Żeromskiego, dzieci w klasach obdarowały się nawzajem upominkami, biorąc przykład z dobrotliwego biskupa. Św. Mikołaj obszedł wszystkie klasy, rozdając cukierki. Był miłosierny dla wszystkich – także tych, którzy muszą nad sobą popracować... Oczywiście sprawdził oceny w dziennikach i punkty
w segregatorach, obdarowując co niektórych warunkowo. Co jeszcze powiedział nasz gość, można przeczytać w świątecznym numerze czasopisma „Czwórka”.

 
29 listopada 2012r.

WRÓŻBY I TAŃCE

 

     Tradycyjnie już starsi uczniowie (4-6) pod koniec listopada bawili się podczas szkolnej dyskoteki. Tym razem odbyła się ona 29 listopada.

     Pląsy na parkiecie sali gimnastycznej rozpoczęły się o godz. 16.15 i trwały do 19.00.
O zaopatrzenie bufetu zadbali rodzice i wychowawcy klas V. Przed południem, zanim przyszedł czas na tańce, w klasach samorządy zorganizowały tradycyjne wróżby. Nie brakowało śmiechu. Nikt się nie obrażał ani nie bał, wiedząc, że wróżby to tylko zabawa i nie ma w nich prawdy.

galeria

 
27 listopada 2012r.
Obchody Święta Szkoły

O ŻEROMSKIM I NIE TYLKO

 

     Jak co roku nauczyciele, pracownicy i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Jarosławiu obchodzili jej święto. Tym razem odbyło się ono 27 listopada.

Dzień 20 listopada (wtedy właśnie, w roku 1925 zmarł Stefan Żeromski) oraz 12 grudnia (dzień oddania do użytku szkoły w roku 1964) jest dla nas bardzo ważny. U zbiegu tych dat, co roku obchodzone jest Święto Szkoły i jej Patrona – czas wspomnień historii naszej placówki oraz biografii Stefana Żeromskiego. Tym razem uroczystość obchodzona była w ostatni wtorek listopada.
Z tej okazji, zamiast zwykłych lekcji, odbyły się spotkania
z wychowawcami, podczas których dzieci lepiej poznały dzieje „Czwórki”. Uczniowie obejrzeli też kroniki szkolne oraz prezentację multimedialną dotyczącą minionych lat.
O godzinie 10 w Bazylice Matki Bożej Bolesnej wszyscy pracownicy i uczniowie wzięli udział w uroczystej Mszy św. Po powrocie do szkoły rozpoczęła się część oficjalna. Gości przywitała Pani Dyrektor Filomena Górecka – Bedla. Podkreśliła, że szkoła może poszczycić się wieloma wartościowymi i cenionymi absolwentami – takimi jak uczestnicy uroczystości - Wiceburmistrz Bogdan Wołoszyn i Ojciec Jacek Skupień. Pan Wiceburmistrz podczas swojego przemówienia podkreślił, że Szkoła Podstawowa nr 4 jest liderem jeśli chodzi o wyniki nauczania oraz sukcesy naukowe, sportowe
i artystyczne.
Po części oficjalnej przyszedł czas na spektakl „Szczęśliwi, którzy mają dobre wspomnienia” w wykonaniu uczniów.
W role członków rodziny Stefana Żeromskiego, a także jego znajomych, wcielili się młodzi aktorzy z klasy VI b i V c: Weronika Brzozowska, Małgorzata Piśko, Emilia Matrejek, Patrycja Kudyba, Katarzyna Duszyńska, Aleksandra Mikłasz, Aleksandra Podgórecka, Bartosz Cisek i Wiktor Pasternak. Spektakl był urozmaicony piosenkami w wykonaniu uczennic klas V c i V d: Katarzyny Wygnaniec, Katarzyny Bednarz i Julii Zarzeckiej. Przedstawienie zostało powtórzone 3 grudnia
z myślą o rodzicach, którzy nie mogli uczestniczyć w Święcie Szkoły.

 
23 listopada 2012r.
Peregrynacja Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego
 

UCZCILIŚMY ZNAK ZBAWIENIA

 

    Wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli 23 listopada w adoracji Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego. Odbyła się ona w parafii Matki Bożej Bolesnej.

   Peregrynacja to inaczej pielgrzymowanie jakiegoś świętego przedmiotu. W tym wypadku jest to krzyż należący do bł. Jana Pawła II. W Wielki Piątek 2005 roku Papież Polak nie mógł już (jak to zawsze bywało) poprowadzić Drogi Krzyżowej w Koloseum – miejscu męczeństwa ogromnej rzeszy chrześcijan. Zastąpił go kardynał Joseph Ratzinger, obecny Ojciec Święty. Jan Paweł II, siedząc w fotelu w prywatnej kaplicy, uczestniczył w tym nabożeństwie za pośrednictwem telewizji. Trzymał krzyż, tuląc go do siebie, opierając się o niego. Teraz ten krzyż przemierza od ponad roku naszą diecezję - idzie od parafii do parafii. W tym miesiącu zawędrował do Jarosławia. 22 listopada zawitał do Bazyliki Matki Bożej Bolesnej. Następnego dnia wszyscy nauczyciele
i uczniowie wspólnie modlili się przy tym znaku zbawienia oraz pamiątce po Janie Pawle II. W czasie specjalnego nabożeństwa przede wszystkim przepraszaliśmy za nasze grzechy, które przybiły Pana Jezusa do krzyża.


    Historia Krzyża Papieskiego
   Nie każdy wie, że Wielkopiątkowy Krzyż Papieski wyrzeźbił w 1997 roku Pan Stanisław Trafalski z Podkarpacia. Nie spodziewał się jednak, że jego dzieło zostanie przekazane Ojcu Świętemu i że Papież będzie modlił się przy nim w ostatnich chwilach życia, pokazując światu, jak można cierpieć razem z Chrystusem. Krzyż ten najpierw był prezentem dla chorej żony rzeźbiarza, która ciągle modliła się przed tym świętym znakiem. W 2000 roku do Watykanu wyruszała pielgrzymka. Pana Stanisława poproszono o przygotowanie jakiejś pamiątki dla Jana Pawła II. Jako że nie było już na to czasu, po namyśle postanowił z żoną, że prezentem będzie wyrzeźbiony przed 3 laty krzyż. Nikt wtedy nie sądził, że po kilku latach ten krzyż właśnie stanie się tak rozpoznawalny, będzie symbolem cierpienia Ojca Świętego. I że po latach wróci w nasze strony jako świętość.

 
14 listopada 2012r.

MALI RZEŹBIARZE

 

    Uczniowie klasy 0c mieli okazję 14 listopada poczuć się jak mali artyści. Dzięki gościnności Zespołu Szkół Plastycznych im. S. Wyspiańskiego w Jarosławiu, uczestniczyli w zajęciach w pracowni rzeźby.

Glina okazała się wspaniałym narzędziem pracy, a radosna atmosfera sprzyjała twórczości. Zajęcia dały możliwość rozwinięcia nowych pasji i zainteresowań, pobudziły ciekawość dzieci i chęć tworzenia. Już nie mogą doczekać się kolejnych zajęć. Może wśród przedszkolaków odkryjemy duszę prawdziwego artysty.

foto

 
październik 2012r.

„CZWÓRKOWA” ŚWIETLICA DRUGA W REGIONIE

 

     Drużyna dzieci ze świetlicy w składzie: Aleksandra Osowska, Wiktoria Brink, Karol Chojnacki, Jakub Wiśniewski wzięła udział w XIII Międzyświetlicowej Olimpiadzie Sportowej, która odbyła się w Przemyślu, w Szkole Podstawowej nr 11.

      Dzieci z ogromnym zapałem i poświęceniem rywalizowały z 10 szkołami z Przemyśla oraz innych miejscowości. Konkurencje sportowe były różnorodne , niektóre bardzo trudne . Nasza drużyna pokonała wielu przeciwników, zajmując II miejsce.
Uczniowie otrzymali pamiątkowy puchar, medale, dyplomy oraz piłkę do kosza dla świetlicy. Nasza szkoła już po raz dwunasty brała udział w olimpiadzie międzyświetlicowej. Mamy sporo sportowych sukcesów. Ze wszystkich , a zwłaszcza
z ostatniego, jesteśmy bardzo dumni.

 
31 października 2012r.

 BEZPIECZNIE W SZKOLE I POZA NIĄ

 

    Ruszyła coroczna akcja "Bezpieczny Jarosław", koordynowana przez Urząd Miasta.
Z tej okazji 31 października dzieci uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez policjantów i strażników miejskich. W czasie rozmowy uczniowie dowiedzieli się, jak bezpiecznie zachować się w szkole, w domu i na drodze. Na pożegnanie i pamiątkę odbytych zajęć goście wręczyli uczniom bajeczki do kolorowania o tematyce bezpieczeństwa i odblaski, dzięki którym będą widoczni na drodze.

 
30 października 2012r.

PIERWSZOKLASIŚCI PASOWANI

 

    Pasowanie na ucznia to wyjątkowa chwila dla każdego dziecka. Po niespełna 2 miesiącach nauki i „wchodzenia” w świat szkoły, 30 października pierwszoklasiści przeżyli ten niezapomniany dzień.

  Nowym uczniom w uroczystym nadaniu im tego tytułu towarzyszyli: Pani dyrektor Filomena Górecka- Bedla, wicedyrektorzy, nauczyciele, rodzice, członkowie rodzin oraz przedstawiciele uczniów. Pierwszoklasiści zaprezentowali w sposób profesjonalny program artystyczny. Piosenki oraz wiersze wprowadziły wszystkich w uroczysty nastrój. Po części oficjalnej, na którą złożyły się przemówienia oraz sam akt pasowania, nadszedł czas na pamiątkowe zdjęcia.

 
24 października 2012r.

ZABAWA, NAUKA ORAZ INTEGRACJA

 

     Wychowankowie i nauczyciele Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno -
Wychowawczego w Jarosławiu oraz pies – terapeuta byli gośćmi dzieci z klasy 0 c. Spotkanie odbyło się 24 października.


Celem zorganizowanych zajęć była integracja dzieci i zabawa z ulubieńcem wszystkich - psem terapeutą o imieniu Leo. Pan Bartosz Łyżeń, właściciel czworonoga, przygotował wiele ciekawych dla przedszkolaków zabaw. Dzięki nim dzieci nauczyły się, jak postępować z psem i jak się wobec niego zachowywać. Za pośrednictwem Pana Bartka uczniowie przekazali suchą karmą do schroniska dla psów KUNDELEK.
Z niecierpliwością oczekują na rewizytę w ośrodku i udział w kolejnych zajęciach.

foto

 
październik 2012r.

AKTYWNIE W ŚWIETLICY

 

    Dzieci uczęszczające do świetlicy intensywnie przeżyły pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego. Mają już za sobą szereg ciekawych imprez oraz wyjść.
 

    Nowy rok szkolny rozpoczął się w świetlicy od przygotowań prac plastycznych pt."Moja biblioteka". Okazją ku temu było otwarcie nowoczesnej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej. Podczas uroczystej inauguracji działalności tejże instytucji świetlicowe dzieciaki miały możliwość obejrzeć nie tylko nowatorskie rozwiązania tego miejsca, ale również zobaczyć własne rysunki, wyeksponowane w dziecięcej części biblioteki. Świetlicowa grupa wybrała też "Świetliczaka - super chłopaka", został nim Kamil Joniec z klasy 3. Natomiast najmłodsi podopieczni 11października wzięli udział
w uroczystym pasowaniu na świetliczaka. Obecnie wszystkie dzieci przygotowują prace na konkurs plastyczny "Moje ulubione zwierzątko".

 
2 października 2012r.
Potańcówka z okazji Dnia Chłopca

MISTER DYSKOTEKI

 

      Pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka odbyła się 2 października. Okazją był obchodzony dwa dni wcześniej Dzień Chłopca. Podczas zabawy po raz pierwszy dziewczęta wybierały Mistera klas czwartych, piątych i szóstych.
 

     Dyskoteka trwała od godziny 16.15 do 19.00. Oprócz sali gimnastycznej, gdzie „skakaliśmy” w rytm muzyki, powodzeniem cieszył się sklepik szkolny oraz stoliki, przy których uczniowie konsumowali to, na co wydali swoje oszczędności. Nową atrakcją corocznej imprezy z okazji Dnia Chłopca był wybór Mistera, przygotowany przez Samorząd Uczniowski.
      Wszystkie uczennice, po ogłoszeniu konkursu, obserwowały swoich kolegów, biorąc pod uwagę ich wygląd, strój, sposób zachowania, umiejętności taneczne oraz szarmanckość. Następnie każda mogła oddać głos na wybranego kandydata. Przed godz. 19 muzyka ucichła i zastąpiły ją emocje związane z ogłoszeniem wyników. Okazało się, że Misterem klas IV został Karol Pieszko. Wśród piątoklasistów chłopcem, który zasłużył sobie na ten tytuł, był Mateusz Żołyniak. Misterem klas VI ogłoszono natomiast Wiktora Pasternaka. Nasi koledzy otrzymali słodkie nagrody oraz gromkie brawa.
Wszystkie dziewczyny, które zazdrościły wyborów i nagród płci przeciwnej, informujemy, że podczas dyskoteki karnawałowej wybierzemy Miss klas czwartych, piątych i szóstych. Uzbrójcie się więc w cierpliwość...
 

październik 2012r.

DNI WOLNE OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH

Zgodnie z & 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia MEN z 5 października 2010 r.
w sprawie organizacji roku szkolnego, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Jarosławiu informuje, iż dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno – wychowawczych w roku szkolnym 2012/2013 będą:

• 2 listopada 2012 r. (piątek),
• 27 listopada 2012 r. (wtorek) – Święto Szkoły i Patrona,
• 4 kwietnia 2013 r. (czwartek) – ogólnopolski sprawdzian uczniów klas VI,
• 2 maja 2013 r. (czwartek) – Święto Flagi, dzień przed Świętem Konstytucji
• 31 maja 2013 r. (piątek).
Jednocześnie zawiadamia, że w wyżej wymienionych dniach dla dzieci, których rodzice nie mogą zapewnić im opieki, będzie ona zorganizowana w szkole.

 
28 -30 września 2012r.
Sukces w ogólnopolskich zawodach
 

KOSZYKARKI „CZWÓRKI” SIÓDME W POLSCE

    
         Siódme miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Basketmania zdobyły dziewczęta
z naszej szkoły. Wcześniej koszykarki z sukcesem przeszły przez rozgrywki miejskie i wojewódzkie. Mecze finałowe odbywały się od 28 do 30 września
w Zielonej Górze.

Organizatorem Basketmanii jest Ministerstwo Sportu, Fundacja „Koszykówka Polska” oraz Tauron Polska Energia. Zawody odbyły się już po raz drugi.
W rozgrywkach mogły uczestniczyć dziewczęta  oraz chłopcy urodzeni w latach 1998 – 2001. Osobne rozgrywki odbywały się w kategorii gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych. Warunkiem przystąpienia do zawodów było zebranie drużyny, która
w czasie lekcji lub dodatkowych zajęć trenuje koszykówkę pod okiem trenera.

Podczas rozgrywanych w Łańcucie eliminacji wojewódzkich (20-21 września) nasze uczennice „nawrzucały” przeciwnikom tyle piłek do kosza, że zakwalifikowały się do etapu ogólnopolskiego. 27 września wieczorem wyruszyły w długą podróż do Zielonej Góry. Tam rozegrały decydujące mecze. W pierwszy dzień uległy zawodniczkom ze Zgorzelca oraz pokonały Opole Lubelskie. Sobota przyniosła niestety dwie przegrane: z
 drużynami ze Szczecina i Zielonej Góry. Niedzielny mecz z roczyniankami okazał się zwycięski i przyniósł w ostatecznym podsumowaniu drużynie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarosławiu siódme miejsce w Polsce.

galeria

 
24 września 2012r.

Wizyta w Czwórce

 

      Niecodzienne spotkanie przeżyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarosławiu dnia 24 września 2012 roku. Na zaproszenie pani Grażyny Jaracz nauczycielki języka niemieckiego zawitała w progi szkoły niemiecka pisarka bajek dla dzieci pani Urlike Hoevelman w towarzystwie przedstawicieli Goethe – Institut w Krakowie. Podczas spotkania z uczniami klas V i VI autorka prowadziła w języku niemieckim prezentację bajki ,, Muzykanci z Bremy” . Na spotkanie z,, osłem, kogutem, psem i kotem’’ bohaterami bajki przybyli również uczniowie ze szkoły podstawowej w Manasterzu
z nauczycielką p. A. Wilk. Po głównej części prezentacji odbyły się gry i konkursy dotyczące treści ,,Muzykantów z Bremy”. Następnie uczniowie wcielili się w role bohaterów bajki i koncertowali przez 2 minuty naśladując bicie rekordu Dinesa mieszkańców Bremy. Spotkanie to miało na celu zachęcić uczniów do nauki języka niemieckiego i czytania książek. Z tego też powodu pani Urlike Hoevelmann podarowała do biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarosławiu książeczki jej autorstwa
w języku niemieckim i polskim.

galeria

 
21 września 2012r.

ROWEROWA LEKCJA

 

Uczniowie klas VI b i d mieli okazję 21 września wziąć udział
w niecodziennych lekcjach. Od godz. 11 do 13 jeździli po Rynku na rowerach, pokonywali tory przeszkód a nawet rzucali z rowerów piłkami do kosza. Chwilami przesiadali się na gokarty albo wypełniali testy dotyczące przepisów ruchu drogowego. Wszystko w ramach zorganizowanego Dnia bez samochodu.


    W Jarosławiu Dzień bez samochodu stał się okazją do zaprezentowania walorów poruszania się na rowerze. Imprezę rozpoczęła runda na jednośladach wokół ratusza i starówki. Na czele peletonu jechał burmistrz Jarosławia, Pan Andrzej Wyczawski. Potem uczniowie jarosławskich szkół podstawowych mogli zmierzyć się w różnych konkurencjach. Wielu skorzystało z okazji sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego. Sporym powodzeniem cieszyła się konkurencja polegająca na jeździe na rowerze po trasie pełnej znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej. Poruszanie się zgodne z przepisami oceniali policjanci. Ponadto można było spróbować sił na rowerowym torze przeszkód, wyścigach na czas gokartami oraz rzucie piłką do kosza z rowerów. W każdej konkurencji zwycięzcy otrzymali nagrody, a pozostali uczestnicy specjalne gadżety. Wśród laureatów w poszczególnych dziedzinach było sporo uczniów naszej szkoły.

 
14 września 2012r.

O BEZPIECZEŃSTWIE Z POLICJANTAMI

 
     Drugo- i trzecioklasiści uczestniczyli 14 września w lekcjach przeprowadzonych na terenie naszej szkoły przez pracowników Powiatowej Komendy Policji
w Jarosławiu.

Tematem pogadanek było bezpieczeństwo w szkole i poza nią. Uczniowie utrwalili swoją wiedzę na temat zachowań sprzyjających bezpieczeństwu, a także dowiedzieli się, jak zachować się w obliczu realnego lub potencjalnego zagrożenia. Aktywny udział dzieci w zajęciach wskazywał na duże zainteresowanie tematem i potrzebę nieustannej edukacji
w tej dziedzinie. Przezorności nigdy za wiele...
 
10 września 2012r.

PAMIĘCI POMORDOWANYCH ŻYDÓW

 

Pierwsze wyjście nowego pocztu sztandarowego w tym roku szkolnym miało miejsce 10 września. Uczestniczyliśmy w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej pomordowanym w Jarosławiu podczas II wojny światowej Żydom.

    Tablica pamiątkowa została umieszczona na budynku dawnej synagogi (świątyni żydowskiej) przy ul. Opolskiej. Udział pocztu sztandarowego oraz delegacji uczniów składających wiązankę kwiatów stał się prawdziwą i ciekawą lekcją historii oraz ekumenizmu. Podczas przemówień przybyłych gości dowiedzieliśmy się, iż lata wojenne odebrały życie około 10 tys. Żydom mieszkającym w naszym mieście i okolicach. Spotkanie Polaków oraz przedstawicieli narodu izraelskiego przed dawną synagogą pozwoliło na wspólną modlitwę wyznawców wiary katolickiej i żydowskiej w intencji pomordowanych.

 
7 - 12 września 2012r.

Euro Week – Szkoła Liderów


    7. września grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Jarosławiu, pod opieką dwóch nauczycielek: Grażyny Jaracz i Grażyny Hajduk, wyjechała do Kotliny Kłodzkiej na obóz językowy. Zajęcia prowadzone były przez wolontariuszy
z różnych państw: Serbii, Turcji, Mołdawii, Hiszpanii, Kolumbii, Francji, Niemiec, Finlandii, Litwy i Indonezji w języku angielskim. Prezentacja wolontariusza
z Niemiec zawierała fragmenty w języku niemieckim, dla dzieci , które uczą się tego języka. Głównym celem uczestnictwa w Euro – Week jest doskonalenie języka poprzez rozwój najcenniejszych obecnie umiejętności społecznych – pracy w grupie, kierowania i prowadzenia prezentacji w języku angielskim.
W przerwach między zajęciami uczniowie aktywnie spędzali czas na zajęciach ruchowych, basenie i spacerach po okolicy.Tego rodzaju odpoczynkowi sprzyjała piękna, słoneczna pogoda. W ostatnim dniu pobytu organizatorzy obozu zorganizowali dzieciom wycieczkę do Międzygórza z wyjściem na szczyt Marii Śnieżnej. Nasi uczniowie pięknie zaprezentowali przygotowane przez siebie prezentacje na wcześniej wylosowane tematy. Na zakończenie pobytu Dyrektor Europejskiego Forum Młodzieży wraz z wolontariuszami wręczyli dzieciom Certyfikaty Euro Week – Szkoły Liderów. Dzieci wróciły zmęczone, ale szczęśliwe. Nawiązały wiele znajomości z uczniami z całej Polski, przełamały bariery w mówieniu w języku obcym. Wszystkie dzieci pragną wrócić tam
w przyszłym roku.

galeria

 
 
3 września 2012r.

ODPOWIEDZIALNIE I BEZPIECZNIE

 

  Mszą św. w parafii Matki Bożej Bolesnej oraz spotkaniem z Panią Dyrektor i wychowawcami rozpoczął się 3 września nowy rok edukacji
w Szkole Podstawowej nr 4.


      Podczas Mszy św. o. Jacek Skupień, w nawiązaniu do Ewangelii, apelował do uczniów o rozwijanie swoich talentów i obranie za przewodnika w codziennym życiu Pana Boga. Z kolei podczas spotkania z uczniami dyrektor Filomena Górecka – Bedla zapewniła, że jak zawsze celem naszej szkoły jest głęboka troska o wszechstronny rozwój każdego ucznia. – Mam nadzieję, że tegoroczna oferta edukacyjna okaże się atrakcyjna i przełoży się na dobre wyniki nauczania
i odpowiednie zachowanie naszych podopiecznych – podkreśliła Pani Dyrektor, przypominając, że rok szk. 2012/13 jest Rokiem Bezpiecznej Szkoły. – Miejmy odwagę bycia odpowiedzialnymi za dzieci i stawiającymi rozsądne wymagania – zwróciła się do rodziców i nauczycieli, wyrażając przekonanie, iż właśnie odpowiedzialność i sumienna praca z ich strony oraz ze strony uczniów przyniosą zadowalające efekty.
 

 
 

© sp4j - 2013