MONOGRAFIA SZKOŁY - Z OKAZJI 40-LECIA

Słowo wstępne

Każdy jubileusz w życiu człowieka jest zawsze wspomnieniem, powrotem do miejsc, zdarzeń i ludzi. Jubileusz 40–lecia Szkoły jest czymś więcej, bo kryje się za nim niewymierna praca nauczycieli i cała rzesza jej uczniów oraz absolwentów. Obchody jubileuszowe są również szczególną okazją do refleksji nad dorobkiem społeczności szkolnej.

Budowany przez wiele lat wizerunek popularnej „Czwórki” i jej ucznia nigdy nie był dziełem przypadku, bo „duch” tej szkoły osadza się w zbiorze wartości uznawanych za najważniejsze, a poziom kompetencji zawodowych
i doświadczeń wnoszonych przez osoby projektujące indywidualny rozwój młodego człowieka mają na niego wpływ decydujący. To wyjątkowe miejsce wspólnego tworzenia, którego sens istnienia zawsze wyznaczają uczniowie ze swoimi marzeniami, aspiracjami, a także ze swoją naturalną ciekawością poznawania świata.

Wyjątkowa troska i zaangażowanie nauczycieli podczas codziennej rzeczywistości szkolnej o rozwój dziecka staje się źródłem ich twórczości pedagogicznej, która obejmuje realizacje autorskich programów, projektów
i przedsięwzięć edukacyjnych. Dzięki temu twórczy nauczyciel i zdolny uczeń mogą tu wspólnie zaistnieć. Zapisane karty historii szkoły zawierają liczne sukcesy naukowe, artystyczne i sportowe, które w każdym roku szkolnym odnoszą uczniowie na forum miasta, powiatu i regionu.

Wypracowana koncepcja pedagogiczna naszej szkoły koncentruje się na drugim człowieku, a przede wszystkim na uczniu. To wzajemny szacunek najważniejszych podmiotów w edukacji we współpracy z domem rodzinnym pozwala budować poczucie własnej wartości młodego człowieka. Stad też kształcimy pożądane i oczekiwane cechy osobowościowe, przy postawionych jednocześnie wysokich, lecz realnych wymaganiach. Bo tu, w tej szkole, etyka
i serce maja tę samą rangę, co wiedza i umiejętności, ponieważ chcemy być rzeczywistym i wiarygodnym miejscem wspierania rozwoju osobistego każdego ucznia.

Nauczyciele tej szkoły chętnie podejmują nowe wyzwania, które dają możliwość zaprezentowania wdrożonych działań edukacyjnych w szerokim gronie polskich szkół twórczych i ambitnych. Dzięki temu udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła
z klasą” pozwolił zdobyć nam ten zaszczytny tytuł, który utwierdza przekonanie, że nauczyciele „Czwórki” potrafią rzetelnie wypełniać swoje nauczycielskie powołanie.

Społeczność szkoły to nie tylko jej uczniowie, nauczyciele i rodzice, ale również pracownicy administracji i obsługi, bez udziału których wizerunek szkoły nie mógłby być tak wyrazisty.

Z całą pewnością szkoła ma również sojuszników wśród władz Miasta Jarosławia i władz oświatowych, a także wśród osób i instytucji, których działania wspomagają jej rozwój i mają znaczący wpływ na obraz szkoły w środowisku lokalnym.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stefana Żeromskiego

Filomena Górecka - Bedla

Cała monografia do ściągnięcia tutaj

PDF [7,91 MB]