English version

sp4jaroslaw.w.interia.pl

 

 

 O NAS

O szkole

Kadra

Kronika
Historia

Patron

 INFORMATOR

Wydarzenia

Plan lekcji

Kontakt z nami

 SERWISY

Świetlica

Biblioteka

Pedagog

Rzecznik Praw Ucznia

 DZIAŁALNOŚĆ

Samorząd Uczniowski

Koła zainteresowań

Gazetka szkolna

Euroczwórka

Sport

 KLASYFIKACJA

Statystyka

Najlepsi uczniowie

Sukcesy uczniów

Złoci absolwenci

 ROZMAITOŚCI

Galeria

40-lecie

Nasze miasto

Bezpieczeństwo

Ciekawe strony
KRONIKA - 2000/2001


1999/20002001/20022002/20032003/2004

1 września 2000 - Nowy rok szkolny

"...I znowu bije już godzina,
Nowy rok szkolny się zaczyna,
Już czeka szkoła i koledzy,
I w książkach – zasób nowej wiedzy".
                               Jan Brzechwa

I znów w murach naszej szkoły słychać gwar i śmiech uczniów. Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2000/2001. został on zainaugurowany przez panią dyrektor mgr Filomenę Górecką-Bedlę, panie wicedyrektorki: panią mgr Elżbietę Zabłocką i panią mgr Marię Dziaduś.

Szczególnie gorąco witaliśmy 112 pierwszoklasistów, którzy w naszej szkole podjęli trud zdobywania wiedzy.


21 września 2000 - Współpraca z SOSW 

Integracja uczniów naszej szkoły ze SOSW trwa już 9 lat i ma swoje tradycje. Potrafimy dzielić się z wychowankami SOSW tym czym umiemy najlepiej – "sercem". Również i od nich otrzymujemy wiele "serca". Stajemy się bardziej wrażliwi i wyczuleni na naszych rówieśników "sprawnych inaczej".

Odbyliśmy wspólne wycieczki, spotkania, zabawy oraz imprezy np. Dzień Chłopca, Święto Niepodległości, jasełka i spotkania opłatkowe, Pierwszy Dzień Wiosny, Dzień Dziecka.

Były także akcje charytatywne. Jednym z ostatnich wspólnych wyjazdów był wyjazd do Radawy. 21 września  o godzinie 8:00 pod szkołą zajechał autokar z naszymi przyjaciółmi i całym ekwipunkiem. Nad zalewem byliśmy już około godziny 9:00. po rozlokowaniu odbyły się zawody sportowe. Rozgrywki piłki nożnej, siatkówka, skoki w dal oraz biegi – przebiegały w miłej i radosnej atmosferze. Po rozdaniu nagród wszyscy zajadali się gorącym bigosem. Wielką atrakcją była także kąpiel w zalewie oraz pływanie na sprzęcie wodnym.

Na zakończenie naszego pobytu odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasy oraz śpiewem. Do Jarosławia wróciliśmy około godziny 20:00 pełni wrażeń.  


13 października 2000 - Dzień Edukacji Narodowej

"Dziś zaiste jest okazja, iżby wyrazić nasze podziękowanie za uprawę tegoż ugoru, jakim są nasze czerepy. Niech Waćpaństwu snuje się żywot w pomyślności, a fortuna niech nie omija Waszego domostwa. Ty zaś. Szlachetne zdrowie ulubuj sobie Naszych Nauczycieli i wspieraj Ich nadwątlone przez nas siły" - Uczniowie.

Takie życzenia przyjęli nauczyciele naszej szkoły z okazji Święta Edukacji Narodowej na uroczystym apelu przygotowanym przez uczniów klas piątych.  


30 października 2000 - "Ślubujemy..."

Dzień 30 października 2000 r. To ważna data w życiu naszych pierwszoklasistów.

Dziś odbyło się Pasowanie na Ucznia. Aktu Pasowania dokonały: pani Dyrektor mgr Filomena Górecka-Bedla i pani Wicedyrektor mgr Elżbieta Zabłocka.

Uroczystość przebiegała w radosnej atmosferze, chociaż niejeden z rodziców uronił łzę wzruszenia. Później pierwszaki zaprezentowały krótki program artystyczny.


20 listopada 2000 - Święto Szkoły

"Każdy ma swoje miejsce
ulubione w dzieciństwie.
To jest ojczyzna duszy"
         Stefan Żeromski

Święto Szkoły i Jej Patrona obchodziliśmy 20 listopada 2000 r.. Ten ważny dzień rozpoczęliśmy od mszy św. W Bazylice Matki Boskiej Bolesnej.

Później, w szkole dyrekcja, zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie obejrzeli uroczysty apel, przygotowany przez uczniów klas piątych i szóstych. Była muzyka, piosenki, fragmenty prozy St. Żeromskiego wygłaszane przez uczniów. W trakcie apelu uczniowie odebrali nagrody i dyplomy za udział w konkursach związanych ze Szkołą i jej Patronem.


Listopad 2000 - Andrzejki

"Andrzeju, Andrzeju,
dziewcząt dobrodzieju,
wolę swoją okaż,
wybranego pokaż"

W tym roku zabawa andrzejkowa dla klas IV - VI to nie tylko wróżby i tańce. Uczniowie klas VI, którzy byli organizatorami tej imprezy przyświecał także inny cel. Chcieli zgromadzić pieniądze na paczki mikołajkowe dla dzieci najbiedniejszych. I udało się dzięki pomocy rodziców, którzy zajęli się przygotowaniem bufetu dla uczniów, a potem sprzedawali ciasto, kanapki, napoje. Zgromadzono 930 zł. Do dzieci z rodzin biednych także przyszedł Mikołaj i przyniósł im prezenty.


6 grudnia 2000 - I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem

Grudzień to miesiąc szczególnej życzliwości, dobroci i miłości dla ludzi. Bliskie stają się nam sprawy dzieci, które skrzywdził los. W naszej szkole zorganizowaliśmy akcję pod hasłem "I Ty możesz zostać Św. Mikołajem".

Uczniowie klas I – III przynieśli zabawki, przybory szkolne, książki i słodycze dla swoich kolegów z Domu Dziecka Nr 2 w Jarosławiu. Zgromadzone dary dzieci ofiarowały swoim rówieśnikom, którzy reagowali na nie głośnym zachwytem i szczerą radością.

Chwile te pozostaną na długo w pamięci i "gorących" sercach małych ofiarodawców. Okazało się, że każdy z nas może nieść radość innym i dać nadzieję na lepszą przyszłość. Takie akcje budzą wiarę w dobroć ludzi wokół nas. Do mieszkańców z Domu Dziecka powrócimy niebawem.


22 grudnia 2000 - Boże Narodzenie

Jest taka tylko jedna
- jedna jedyna - 
co radosnym mrugnięciem
Wigilię zaczyna.
A kiedy wreszcie ta gwiazdka
Uśmiechnie się wesoło
Zapalimy świeczki na choince
Zasiądziemy do wspólnego stołu!
             A. Szydłowska – Szczecińska

Święta Bożego Narodzenia obchodzimy nie tylko w gronie rodzinnym. 22 grudnia w naszej szkole było bardzo świątecznie i uroczyście. Uczniowie spotykali się z wychowawcami, nauczycielami, dzielili się opłatkiem, składali życzenia, śpiewali kolędy. Później odbył się piękny apel świąteczny, na którym uczniowie zaprezentowali jasełka.

Po apelu wszyscy pracownicy szkoły spotkali się na wspólnej Wigilii.


21 stycznia 2001 - Karnawał

"Miło szaleć, kiedy czas po temu."
Jan Kochanowski

Taniec, śpiew, radość, kolorowe stroje i maski to symbole tegorocznego karnawału. W trakcie zabawy odbywały się liczne konkursy "Król i Królowa balu", "Mistrz tańca", "Najciekawsze przebranie karnawałowe". Szkoda, że karnawał trwa tak krótko...  


14 lutego 2001 - Walentynki

"Miłość – mostem łączącym serca,
przyjaźń – pomostem dla dusz"
                    Aldona Różanek

Dzień Świętego Walentego upłynął w naszej szkole w atmosferze przyjaźni. Wszyscy uczniowie mieli okazję skorzystać z walentynkowej poczty. Uroczy amorek rozdawał kolorowe karteczki z życzeniami i wyrazami sympatii przekazywanymi wśród przyjaciół.


21 marca 2001 - Pierwszy Dzień Wiosny

Uczniowie klas I – III wspólnie ze swoimi wychowawcami radośnie powitali wiosnę. Każda z klas przygotowała słomianą kukłę – symbolizującą złą zimę. Dzieci ustawiły się wokół płonącego ogniska o chórem wypowiedziały "magiczne zaklęcie":
Marzanno, Marzanno,
Ty zimowa panno,
W ogień Cię wrzucamy,
Bo wiosnę witamy.

Uważnie obserwując jak odchodzi sroga zima, płonąca na stosie, wesoła gromada uczniów pięknie odśpiewała powitalną piosenkę dla długo oczekiwanej Pani Wiosny. Potem były jeszcze pląsy przy ognisku i kolorowy korowód z wysoko niesionym gaikiem wrócił do szkoły w wiosennych nastrojach.


11 kwietnia 2001 - Święta Wielkanocne

"Na półmisku rośnie owies – jak przystało babci ręką wysiany,
cukrowy baranek skubie go nieśmiało, a obok misa pisanek..."
                                                    Bożena Mściwujewska

Na uroczystym apelu uczniowie klasy IV c barwnie opowiedzieli o tradycjach związanych z obchodami Świąt Wielkanocnych i złożyli życzenia świąteczne wszystkim zgromadzonym.


26 maja 2001 - Dzień Matki

Jest taki dzień,
W którym tylko dla Ciebie
Bije moje serce
W tym dniu promyki słońca
Układają się w laurki
A białe kwiaty bzu pachną
Tylko dla Ciebie Mamusiu

W to piękne, majowe święto uczniowie klas I – III podczas spotkań ze swoimi mamusiami wyrazili jak potrafili najpiękniej i najserdeczniej swoją miłość do nich. Były wiersze i piosenki, rysunki i laurki, własnoręcznie wykonane upominki, pocałunki i uściski.


1 czerwca 2001 - Dzień Dziecka

Kolorami tęczy mieniła się nasza szkoła od pięknych, kolorowych dekoracji przygotowanych dla dzieci z okazji ich święta. Były zabawy, konkursy, śpiew. Rodzice przygotowali dla dzieci poczęstunek. Były nawet drobne prezenty. Ten radosny dzień na długo zapadł w pamięci dzieci.


15 czerwca 2001 - Dzień Sportu

Dzień Sportu przeprowadzony był w dwóch grupach wiekowych: klasy I – III i klasy IV – VI. Młodzież chętnie uczestniczyła w zorganizowanych grach i zabawach. Zmaganiom sportowym towarzyszyły emocje zarówno zawodników jak i kibiców. Uczniowie wykazali się dużymi umiejętnościami ruchowymi, znajomością przepisów, walką "fair play" i sprytem. Natomiast kibice stanowili źródło inspiracji dla dalszych zmagań.

W przerwie odbył się pokaz sportowców uprawiających walki wschodu – aikido. Zachwyt i gromkie oklaski nagradzały ich wspaniały występ. Podziwialiśmy ich szybkość, refleks, umiejętność zadawania ciosów i odparowywanie ich w obronie własnej.

Na zakończenie imprezy najlepsi sportowcy naszej szkoły zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami i dyplomami.


22 czerwca 2001 - Koniec roku szkolnego

"Jakże nie pisać wiersza,
jakże nie płonąć w podzięce
za światło, co się rozszerza,
za dar najpiękniejszy, za wiedzę"

Tymi słowami uczniowie klas szóstych żegnali dyrekcje, nauczycieli. Wiele ciepłych słów skierowali do nauczycieli rodzice, dziękując im za trud włożony w wychowanie i nauczanie ich dzieci.