KOŁA ZAINTERESOWAŃ - 2011/2012

Wykaz kół zainteresowań i zajęć stymulujących rozwój ucznia

Klasy IV - VI

KOŁO INFORMATYCZNE

Grzegorz Kulas

sala 3
5

Uczniowie kształcą umiejętności posługiwania się programami: edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, tworzenie prezentacji, bazy danych; biorą udział
we wszelakich konkursach informatycznych; wykorzystują programy multimedialne jako narzędziem do zdobywania informacji z różnych dziedzin; wzbogacają język informatyczny; dbają
o estetykę tworzonych prac na różne konkursy; samodzielnie wyszukują w Internecie informacje potrzebne do opracowania tematów z różnych dziedzin wybierając je według własnych zainteresowań; tworzą własne strony internetowe oraz umieszczają je na serwerze. Każdy uczestnik koła informatycznego posiada własne konto (swój profil), które może dowolnie ustawiać do swoich indywidualnych potrzeb.

LEGO MINDSTORMS – wyjątkowa seria znanego producenta, która łączy markowe klocki Lego (głównie z serii Lego Technic) z czujnikami elektronicznymi, serwomechanizmami
i komputerową jednostką centralną pozwalającą między innymi na konstruowanie robotów i układów automatyki oraz na ich odpowiednie oprogramowywanie.
LEGO Mindstorms NXT w wersji 2.0 to najnowszy zestaw do składania i programowania robotów
w zupełnie nowej technologii. Lego Mindstorms NXT 2.0 łączy w sobie nieograniczoną wszechstronność systemu LEGO z inteligentnym mikrokomputerem
i intuicyjnym oprogramowaniem. Nowy zestaw narzędzi 2.0 oferuje wszystko co potrzebne do tworzenia swojego pierwszego robota
i dziesiątki tysięcy innych robotów, które można samodzielnie skonstruować.
Znajdziemy tu zatem bazowy element zestawu, czyli specjalną programowalną kostkę LEGO zawierającą mikroprocesor, wyświetlacz LCD, przyciski sterowania oraz porty czujników i silników. Można podłączyć ją do komputera za pomocą kabla USB lub bezprzewodowo poprzez Bluetooth
i programować w intuicyjnym środowisku graficznym NXT-G.
Nowością w wersji NXT 2.0 jest udoskonalona możliwość sterowania kostką bezpośrednio
z komputera i tym samym większa kontrola nad działaniem robota. Do znanych z poprzedniej wersji czujników dotyku i odległości dodano czujnik koloru, zastępując dotychczasowy czujnik światła. Zmiany ominęły system napędowy robota, który zapewniają 3 efektywne serwomotory z precyzyjnym układem obrotu.

informacja pochodzi ze strony: http://neorobots.pl/7-Roboty-LEGO/Lego-Mindstorms-NXT-2.0.html?gclid=CI7J5tbugK0CFYa-zAodixaETg

KOŁO MATEMATYCZNE

Renata Wojtowicz

Koło matematyczne skupia uczniów klas V wykazujących uzdolnienia i zainteresowania matematyczne. Zajęcia koła odznaczają się swoistymi cechami. Panuje tu swoboda wypowiedzi, samodzielność, klimat poszukiwań, dyskretna inspiracja. Celem głównym koła matematycznego jest poszerzanie i pogłębianie wiedzy z zakresu materiału programowego, ukazywanie dedukcyjnej konstrukcji matematyki oraz miejsca tej dyscypliny nauki we współczesnym świecie. Zajęcia koła matematycznego także gromadzą uczniów zainteresowanych rozwiązywaniem i analizą zadań problemowych z matematyki. Uczniowie na tych zajęciach przygotowują się do udziału w konkursach omawiając zadania konkursowe z lat wcześniejszych oraz biorąc również udział w zajęciach matematycznych z komputerem.

MUZYCZNE

Barbara Iwasieczko
15.30-17.00
sala 22

Uczniowie opracowują repertuary na uroczystości szkolne m.in. na Dzień Nauczyciela, Święto Szkoły
i jej Patrona oraz święta Bożego Narodzenia
i Wielkanoc; biorą udział w różnych przeglądach, występach, pokazach.

DZIENNIKARSKIE

Piotr Czech

Tematyka zajęć koła dziennikarskiego obejmuje zagadnienia związane z dziennikarstwem
i środkami masowego przekazu.
Uczęszczający na zajęcia uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych dowiadują się m.in.,  jak wygląda i na czym polega praca dziennikarzy oraz innych osób zatrudnionych w stacjach radiowych, telewizyjnych i redakcjach prasowych.  Dzieci poznają  zasady pisania tekstów prasowych – wśród nich informacji, felietonów, reportaży, wywiadów. Uczą się zdobywać potrzebne dziennikarzom wiadomości.
Tego typu umiejętności wykorzystują  w praktyce, redagując kolejne numery szkolnego pisma „Czwórka”.  Pod koniec roku szkolnego mają okazję przyjrzeć się obowiązkom ludzi mediów „od kuchni”, biorąc udział w wycieczce do Telewizji Rzeszów, Radia Rzeszów i wybranej redakcji gazety codziennej.

PLASTYCZNE
MŁODYCH TALENTÓW

Marzanna Błahuta

sala 33

Koło młodych talentów kształtuje wyobraźnię
i wrażliwość, a także rozwija myślenie twórcze
u dzieci uzdolnionych plastycznie. Uczniowie na zajęciach koła rozwijają umiejętności rysunkowe, malarskie, rzeźbiarskie. Uczestniczą w konkursach, wystawach i wernisażach

POLONISTYCZNE

Lidia Wojtyna
15.30-17.00
sala 22

i jej Patrona oraz święta Bożego Narodzenia
i Wielkanoc; biorą udział w różnych przeglądach, występach, pokazach.

SZKOLNE KOŁO SPORTOWE

Anna Antosz

Marzena Polaszek
Bogusław Musur
Anna Antosz
Artur Kurka

16.00-17.30

Uczniowie uczestniczący w zajęciach SKS reprezentują szkołę w różnych zawodach sportowych organizowanych do szczebla wojewódzkiego, zajmując wysokie miejsca.

Klasy I - III
Zajęcia Prowadzący Termin Miejsce