sp4jaroslaw

7 lutego 2014r.
Szkolny Dzień Matematyki

NA WESOŁO I POWAŻNIE

Po raz kolejny wszyscy uczniowie mieli okazję uczestniczyć w Szkolnym Dniu Matematyki. Tegoroczne święto królowej nauk odbyło się 7 lutego i, jak zwykle, stało się sposobnością do wesołego i poważnego spojrzenia na przedmiot, bez znajomości którego trudno poradzić sobie w życiu.

Dzień ten poprzedziły liczne konkursy związane z matematyką. Klasy czwarte i piąte uczestniczyły np. w zmaganiach dotyczących matematycznych zagadek. We wszystkich oddziałach odbyły się lekcje matematyki w języku niemieckim i angielskim, dzieci wykonały też obcojęzyczne plakaty na ten temat. W ramach techniki piątoklasiści zrobili mozaiki matematyczne, wyeksponowane na korytarzu III piętra. Powstały też gazetki poświęcone m.in. wybitnym matematykom i sukcesom uczniów w dziedzinie wspomnianego przedmiotu. Na każdym przedmiocie 7 lutego była mowa o liczbach, rachunkach, figurach geometrycznych itp. W Szkolny Dzień Matematyki zaangażowali się także najmłodsi uczniowie (klas 1-3), aktywnie uczestnicząc w specjalnych lekcjach. Polegały one np. na zabawach dydaktyczno- ruchowych na temat figur geometrycznych, układaniu matematycznych rymowanek oraz obliczeniach zegarowych.

Zmagania najstarszych

Kulminacją Dnia Matematyki był trzyetapowy konkurs dla szóstoklasistów. Każdą klasę reprezentowała trzyosobowa drużyna. Każdy uczestnik otrzymał 3 kartki oznaczające tzw. szanse. Zła odpowiedź lub jej brak kosztował utratę szansy. Punkty zdobyte podczas I i II etapu gry zasilały konto klasy, do której uczęszczał dany zawodnik. W III etapie uczniowie zdobywali punkty na własne konto i walczyli
o indywidualne zwycięstwo. Po ostrej rywalizacji, która wzbudzała wśród uczniów wiele emocji, jury wyłoniło zwycięzców:

I miejsce: klasa VI d
II miejsce: klasa VI c
III miejsce: klasa VI b
IV miejsce: klasa VI a

Indywidualnie najlepszy okazał się Dominik Bartnik z VI c, na drugim miejscu uplasował się Mateusz Wolański  z VI d, na III  Aleksander Inglot z VI b.
   Zwycięzcy oraz wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni brawami i nagrodami rzeczowymi. Każdy uczeń uświadomił sobie natomiast, że matematyka to podstawa, bez opanowania której trudno funkcjonować w zwykłym, codziennym życiu.