sp4jaroslaw

Dzień matematyki 2011

KRÓLOWA NAUK PANOWAŁA

Matematyka jest wszechobecna i potrzebna w każdej sytuacji życiowej – takie wnioski wyciągnęliśmy po specjalnym dniu poświęconym często mało lubianemu i rozumianemu przedmiotowi. Szkolny Dzień Matematyki, który w tym roku odbył się 25 lutego sprawił, że królowa nauk była obecna na każdej lekcji.

Podczas języka polskiego uczniowie tworzyli hasła reklamowe związane z matematyką, pisali geometryczne dyktando oraz poznawali nowe związki frazeologiczne z liczbami. Na religii zaznajamiali się m.in. z symboliką liczb obecnych w Biblii. Działania matematyczne towarzyszyły dzieciom także na wszystkich innych przedmiotach. Poza lekcjami odbyły się różnego rodzaju konkursy ściśle związane z matematyką oraz promujące ten przedmiot. Głównym celem obchodów tego nietypowego święta było uzmysłowienie uczniom, że znajomość podstaw matematyki jest potrzebna w codziennym życiu. Bez tego trudno załatwić cokolwiek w urzędzie, banku czy na poczcie. Bez królowej nauk trudno też byłoby obejść się podczas zakupów, pracy w kuchni czy na budowie. Kulminacją corocznych obchodów Dnia Matematyki był konkurs o Puchar Alfy
i Omegi dla szóstoklasistów. Emocje były niemałe. Aby wyłonić zwycięzcę, organizatorzy musieli zarządzić dogrywkę między klasami: VI a i VI b. – Dobrym pomysłem było to, że o punkty dla klasy rywalizowały nie tylko kilkuosobowe drużyny, ale również publiczność. Nauczyciele matematyki nie zapomnieli o zadaniach dla widowni – podkreśla Krystian Leszczyński z kl. VI e. Z kolei jego klasowa koleżanka Natalia Foryś zagustowała w konkurencji, w której należało wymyślać tytuły książek, filmów, piosenek i seriali związanych z liczbami.

MONIKA MAKAR (VI e)

Wyniki matematycznych konkursów

Międzyklasowy konkurs wiedzy klas VI o Puchar Alfy i Omegi:
I miejsce: kl. VI a
II miejsce: Kl. VI b
III miejsce: kl. VI c i VI d
IV miejsce: kl. VI e

W matematycznej Bajlandii – konkurs dla uczniów klas IV
I miejsce: Piotr Kaliciak (IV a).
II miejsce: Jakub Flis (IV c), Przemysław Flis (IV a), Aleksandra Karcińska (IV a), Kacper Greń (IV a).
III miejsce: Bartosz Cisek (IV b), Michał Parzniewski (IV a).

Zdjęcia z Dnia matematyki