ŚWIĘTO SZKOŁY - 44 rocznica powstania naszej szkoły - 25 listopada 2008r.

harmonogram uroczystości

galeria fotografii

1964

44 lata

Po raz dziesiąty 25 listopada w Szkole Podstawowej nr 4 im. Stefana Żeromskiego miały miejsce obchody Święta Szkoły i jej Patrona. Tym razem motywem przewodnim były ojczyste miejsca, które autor Ludzi bezdomnych czy Przedwiośnia ukochał w szczególny sposób.
Stefan Żeromski zmarł 20 listopada 1925 r. Z kolei 12 grudnia 1964 r. miało miejsce uroczyste otwarcie Szkoły Podstawowej nr 4 w obecnie użytkowanym budynku. U zbiegu tych dwóch rocznic, od 10 lat jarosławska czwórka obchodzi Święto Szkoły i jej Patrona. Mottem tegorocznych uroczystości stały się słowa Wiktora Woroszylskiego: Człowiek, drzewo i wiatr – to jest mój kraj ojczysty.
Święto szkoły rozpoczęła Msza św. w bazylice Matki Bożej Bolesnej. W homilii
przeor klasztoru Dominikanów, o. Jacek Skupień nawiązał do zadań placówki oświatowej, która jest miejscem systematycznego i wszechstronnego rozwoju dziecka. Kolejnym punktem obchodów święta był spektakl na szkolnej scenie. Obejrzeli go zaproszeni goście, pracownicy szkoły, uczniowie i ich rodzice. Młodzi aktorzy przedstawili najważniejsze sceny z życia patrona, koncentrując się na bliskich sercu Żeromskiego ojczystych miastach i wioskach. Widzowie przenieśli się m.in. do Strawczyna, Warszawy, Nałęczowa i Konstancina.
Klimat tamtej epoki oraz wymienionych miejsc podkreśliła odpowiednia scenografia, muzyka
i fotografie. Program przygotowali nauczyciele: Grażyna Prusinowska, Barbara Iwasieczko i Piotr Czech. O stylowe dekoracje zadbały: Renata Wojtowicz i Marzanna Błahuta, a prezentację multimedialną opracował Grzegorz Kulas.
W szkolnych uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich: wiceburmistrz Bogdan Wołoszyn oraz inspektor Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej Urzędu Miasta, Wiktor Szajowski. W swoim wystąpieniu wiceburmistrz podkreślił, że Szkoła Podstawowa nr 4 zajmuje czołowe miejsce wśród jarosławskich placówek oświatowych. Z kolei dyrektor szkoły, Filomena Górecka – Bedla przypomniała, że minione dziesięciolecie to czas intensywnej pracy, wprowadzania w życie założeń reformy edukacji, a co za tym idzie – szczególnej troski o wszechstronny rozwój i bezpieczeństwo każdego ucznia.
Święto Szkoły stanowi szczególną okazję do zapoznania się z biografią Stefana Żeromskiego
i dziejami placówki. Tę wiedzę uczniowie zdobywają pod kierunkiem swoich nauczycieli
i wychowawców. Uroczystość poprzedzają liczne konkursy – m.in. literackie, matematyczne oraz plastyczne. W klasach i na korytarzach pojawiają się okolicznościowe gazetki. Samo święto jest dniem, kiedy można poznawać dzieje szkoły przez obejrzenie wyłożonych w holu kronik z kolejnych lat funkcjonowania czwórki.

przygotował: Piotr Czech